Trwa ładowanie...
d2n3xvm
15-04-2010 00:00

Teoria wszystkiego

książka
Oceń jako pierwszy:
d2n3xvm
Teoria wszystkiego
Tytuł oryginalny

Theory of Everything

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Stephen Hawking jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia. Proszę sobie wyobrazić, jak Hawking siedzi u Państwa w salonie, opowiada o tych osiągnięciach i ich historycznym kontekście. Byłoby to tak, jakby Krzysztof Kolumb relacjonował swą wyprawę.

Teoria wszystkiego jest dobrym przybliżeniem takiego spotkania. Książka Hawkinga składa się z siedmiu wykładów, w których wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: "to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel". Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, od odkrycia Hubble'a- ponad dwa tysiące lat później- że wszechświat się rozszerza. To stanowi dla niego punkt wyjścia w wyprawie do granic współczesnej fizyki- omawia między innymi teorie powstania wszechświata (m.in. teorię wielkiego wybuchu), czarne dziury i naturę czasoprzestrzeni. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają odpowiedzi- jak połączyć teorie opisujące różne zjawiska w jedną, ogólną "jednolitą teorię wszystkiego". "Jeśli poznamy
odpowiedź na to pytanie- twierdzi- będzie to największy triumf ludzkiego rozumu." Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem, osiągnięcia nauk teorwtycznych powinny być "przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych". W tej książce proponuje wszystkim chętnym odkrywczą podróż kosmiczną. To książka dla każdego, kto kiedykolwiek patrząc na nocne niebo zastanawiał się, co jest tam w rórze i skąd pochodzi.

Teoria wszystkiego
Numer ISBN

83-7298-429-8

Wymiary

135x205

Gatunek

Literatura popularnonaukowa,Fizyka i astronomia

Oprawa

1

Liczba stron

120

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3xvm
d2n3xvm
d2n3xvm