Trwa ładowanie...

Tej książki nie przeczytasz gołym okiem. Miniaturowy skarb był hitem aukcji

Wolumin oprawiony w skórę, zawierający modlitwę "Ojcze Nasz" wydrukowaną w kilku językach, został sprzedany na aukcji za niespodziewanie wysoką kwotę. Powód? Istnieje tylko jedna sztuka o wymiarach 5 na 5 mm.

Miniaturowe książki powstały w Niemczech w 1952 r.Miniaturowe książki powstały w Niemczech w 1952 r.Źródło: gutenberg-shop.com
d1ckdyh
d1ckdyh

Niezwykłe znalezisko zostało zlicytowane w Brukseli w Arenberg Auctions. Organizatorzy spodziewali się, że nowy nabywca będzie skłonny zapłacić 1000-1500 euro. Anonimowy bibliofil podbił jednak stawkę i zapłacił ostatecznie 4200 euro (prawie 20 tys. zł).

Za taką kwotę otrzymał miniaturową książkę zamkniętą w pudełeczku na biżuterię. Wolumin o wymiarach 5 na 5 mm jest oprawiony w skórę z wybitym krzyżem na okładce.

Wewnątrz można znaleźć (pod warunkiem, że mamy lupę) modlitwę "Ojcze Nasz" wydrukowaną w kilku językach (duński, angielski, amerykański angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, szwedzki).

Ten niezwykły "tom" został wydrukowany w 1952 r. Pomysłodawcą niezwykłego przedsięwzięcia było Muzeum Gutenberga w niemieckiej Moguncji, które zbierało fundusze na odbudowę po wojnie i wydrukowało kilkaset "okolicznościowych" tytułów dla darczyńców.

d1ckdyh

Książki z "Ojcze Nasz" nie da się czytać bez silnego szkła powiększającego, ale w porównaniu z najmniejszą książką na świecie jest ogromna. Jak podaje Księga Rekordów Guinnessa, rekord należy do reprodukcji "Ted from Turnip Town" o wymiarach 70 na 100 mikrometrów. 1 mikrometr to 0,001 mm.

Jakub Żulczyk: w społeczeństwie brakuje empatycznych odruchów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ckdyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ckdyh