Trwa ładowanie...
d1l4yts
03-08-2020 10:00

Sztuka Czytania (#10). Kafka idzie do kina

książka
Oceń jako pierwszy:
d1l4yts
Sztuka Czytania (#10). Kafka idzie do kina
Tytuł oryginalny

Kafka geht ins Kino

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Franz Kafka kinomanem? W rzeczy samej. Autor Procesu był namiętnym bywalcem praskich kin – to od opisu sceny filmowej zaczynają się jego Dzienniki. W filmach Kafka szukał przede wszystkim rozrywki. Być może dlatego przez kilka dekad badacze literatury lekceważyli wpływ, jaki na życie i twórczość praskiego pisarza wywierały wczesne dzieła X muzy, mimo że już w latach dwudziestych XX wieku zwracał na to uwagę Max Brod, a nieco później Walter Benjamin i Theodor W. Adorno.

Kafka idzie do kina jest pierwszą książką omawiającą związki autora Procesu z kinematografią. Książką ciekawą tym bardziej, że napisaną przez aktora i reżysera. Zischler pisze świetnym stylem, z intelektualną elegancją przeprowadza drobiazgowe badania źródłowe, opierając się na pozostawionych przez Kafkę świadectwach autobiograficznych.

Eseista krok po kroku analizuje kinowe fascynacje praskiego twórcy. Dokumentuje filmy, które widział Kafka, sceny, jakie przykuwały jego uwagę, aktorów, którzy zapadli mu w pamięć. Często przywołuje obrazy dziś już zapomniane. Gromadzi zdjęcia, programy kinowe, plakaty reklamowe, artykuły prasowe i recenzje. To opowieść nie tylko o Kafce, ale też o pionierskim okresie sztuki filmowej.

Sztuka Czytania (#10). Kafka idzie do kina
Numer ISBN

978-83-66267-08-4

Wymiary

140x220

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

176

Język

polski

d1l4yts

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l4yts
d1l4yts
d1l4yts
d1l4yts