Trwa ładowanie...
recenzja
22 lipca 2014, 23:20

Sześć porcji wiedzy

Sześć porcji wiedzyŹródło: Inne
d1l1wlh
d1l1wlh

Można uznać, że tytuł „Odkrywamy zdumiewający świat. Nowe spojrzenie na rzeczywistość” jest nieco na wyrost, gdyż zawartość książki nie jest aż tak zaskakująca, jak obiecuje to tekst na jej okładce. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że lektura ta może dostarczyć - szczególnie młodym czytelnikom – mnóstwa naprawdę ciekawych informacji. Zostały one przedstawione w charakterystyczny dla tej sygnowanej przez Discovery Channel serii – dwustronicowe bogato ilustrowane rozkładówki poświęcone różnym bardziej szczegółowym zagadnieniom zgrupowano w sześciu obszernych działach tematycznych.

Doprawdy trudno byłoby nie zachwycić się fantastycznymi widokami, które możemy podziwiać w otwierających książkę „Cudach Ziemi”. Autorzy zabierają tutaj czytelników w podróż między innymi do Wielkiego Kanionu Kolorado, pustynnej doliny Wadi Ramm, na mroźny Spitsbergen czy Wielką Rafę Koralową. Istotne jest zaś, że oprócz przepięknych zdjęć, w krótkich notkach znajdziemy całkiem sporo faktów na temat wielu fascynujących krain.

Kolejny dział odkrywa przed nami niezwykłe zwyczaje zwierząt (w szczególności związane z ich rozmnażaniem i żerowaniem), a także pozwala nam przyjrzeć się bliżej na przykład wydzielającej ohydny zapach raflezji czy żarłocznej muchołówce amerykańskiej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że mali miłośnicy natury po prostu z wypiekami na twarzy pochłaniają kolejne strony tej partii książki.

Zasób wiadomości podanych w „Nauce o człowieku” nie odbiega znacząco od tego, co dzieci powinny przyswoić sobie na lekcjach przyrody, ale atrakcyjny sposób prezentacji informacji sprawia, że niewątpliwie jest to dużo ciekawsza lektura od szkolnego podręcznika. Z pewnością może to być po prostu znacznie przyjemniejszy sposób na lepsze poznanie anatomii i fizjologii człowieka.

d1l1wlh

Wielkie prędkości fascynują nie tylko małych chłopców, więc wszyscy fani nowinek technicznych na pewno z przyjemnością poznają prezentowane w „Najszybszych maszynach” nowoczesne pociągi, naddźwiękowe samoloty, pojazdy kosmiczne czy bolidy Formuły 1. Osiągi tych maszyn naprawdę zapierają dech w piersiach!

Z kolei przedstawione w „Łowcach adrenaliny” wyczyny rozmaitych śmiałków robią wrażenie na czytelnikach, chociaż większość z nich raczej nie odważyłaby się zostać połykaczem ognia lub akrobatą cyrkowym, skakać z klifów, wspiąć się na Mount Everest czy samotnie opłynąć świat.

Natomiast wyobraźnię nie tylko wielbicieli historii mogą pobudzić zawarte w ostatnim dziale informacje o cennych archeologicznych znaleziskach, sekretach różnych budowli czy dawnych ludów. Te opowieści o przeszłości są naprawdę fascynujące, gdyż nie są to jedynie zestawienia suchych faktów, lecz znajdziemy tutaj wiele ciekawostek, które stały się inspiracją dla twórców powieści sensacyjnych.

Atrakcyjna forma prezentowania informacji oraz szerokie spektrum poruszanych tematów – od takich typowo naukowych do nieco lżejszych – powodują, że po „Odkrywamy zdumiewający świat. Nowe spojrzenie na rzeczywistość” z przyjemnością mogą sięgnąć zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i dorośli. Wszystko to sprawia zaś, że jest to książka, która nie będzie się pokrywać kurzem na półce, gdyż na pewno będzie się do niej wracać.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj