Trwa ładowanie...
d11puq7
15 kwietnia 2010, 00:00

Szachista

książka
Oceń jako pierwszy:
d11puq7
Szachista
Tytuł oryginalny

Der Schachautomat

Rok wydania
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Świat chce być oszukiwany, odpowiada jeden z bohaterów debiutanckiej powieści Roberta Lohra, weneckiemu karłowi na pytanie, czy ludzie w to uwierzą. Czy uwierzą w myślący automat w postaci połączonego ze specjalnym stołem androida, „Turka”, który potrafi, napędzany wymyślnym mechanizmem, pełnym kół, trybów i sprężyn, grać i wygrywać partie szachów z człowiekiem. Rozmowa ta toczy się w 1769 roku.

Łotrzykowsko-spiskowa akcja Szachisty opiera się na rzeczywistych zdarzeniach. Zaprezentowany w 1770 roku dworowi cesarzowej Marii Teresy na zamku w Schoenbrun przez radcę dworu Kempelena automat szachowy wywołał wówczas nie lada sensację, choć zasada jego działania opierała się na banalnym triku. Popularność mechanicznego Turka u progu epoki przemysłowej była ogromna. Wystawiany na pokaz podczas licznych tournee, ściągał rzesze żądnych naukowej wiedzy i sensacji widzów, którzy nie zdołali zgłębić tajemnicy jego działania, i przyniósł swemu konstruktorowi spore zyski.

Szachista
Wymiary

135x205

Oprawa

3

Liczba stron

324

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7
d11puq7
d11puq7
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj