Trwa ładowanie...
recenzja
9 lipca 2010, 16:31

Sukces za pięć dolarów

Sukces za pięć dolarówŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

„Mieszkałem kiedyś w pokoju pełnym luster, Widziałem tylko siebie." A kogo widzieli przyjaciele, krewni i fani Jimiego Hendriksa? Na to pytanie stara się odpowiedzieć (i odpowiada) Charles R. Cross pisząc biografię swojego mistrza. Pokój pełen luster to cztery lata pracy Crossa i trzysta dwadzieścia pięć wywiadów. Część historii muzyka już wyblakła, wypłowiała i straciła ważność. Z drugiej strony sam Cross przyznaje, że podczas niektórych rozmów miał wrażenie, że Jimi Hendrix żyje i ma się dobrze.

Biografię Hendriksa otwiera dzieciństwo, które dziś określonoby jako patologiczne.* Al i Lucille – rodzice Jimiego - mieli problemy z alkoholem, pieniędzmi i stabilnością swojego małżeństwa.* W rezultacie Busterem (tak na cześć jednej z komiksowych postaci nazywano Jimiego) opiekowały się babki, ciotki i sąsiadki. W 1956 roku w wyniku kolejnych perturbacji i komplikacji życiowych trzynastoletni Buster trafił do pensjonatu prowadzonego przez panią McKay. Syn państwa McKayów grywał na rozwalającej się gitarze o jednej strunie. Zgodził się odsprzedać ją Jimiemu za pięć dolarów. Trzy lata później Al Hendrix uległ prośbom syna i kupił mu na raty gitarę elektryczną. Tego dnia „gitara stała się jego życiem, a życie stało się gitarą". Kilka lat później wykrzyknikiem artystycznym Hendriksa stanie się rozbijanie gitery na scenie.

Autor Pokoju pełnego luster opisuje sytuacje, które nie miały bezpośredniego a może nawet i pośredniego wpływu na karierę muzyczną Hendriksa. Niekiedy bardziej skupia się na życiu osobistym niż zawodowym gitarzysty. Cross przedstawia Hendriksa jako introwertyka stojącego na uboczu rzeczywistości, odmieńca celebrującego swoją inność. Co jednak według mnie najistotniejsze, strąca go z piedestału, ukazując całkiem ludzki wymiar jego postaci. I tak na przykład dowiadujemy się, że „największy gitarzysta wszech czasów" stawiał stopy do środka i miał problemy z trądzikiem. Ponadto Cross przytacza sporo prozaicznych sytuacji i anegdot z życia artysty, zachowując w ten sposób równowagę między doniosłością meritum a lekkością formy. Momentami można zarzucić Crossowi, że przedstawił fakty, które nie powinny ujrzeć światła dziennego, że "paprał się w brudach" rodziny Hendriksów, że pisał o sprawach skrajnie osobistych i ultraprywatnych. Nie jest to jednak prymitywne podglądanie i podsłuchiwanie tzw. gwiazdy,
lecz poznawanie życiorysu Hendriksa takim jaki był, a nie takim jaki być powinien. Zresztą czym byłaby biografia bez opowieści o człowieku?

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj