Trwa ładowanie...
d1xq93n

Stefan Ahnhem

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Stefan Ahnhem sprawnie łączy psychologiczne thrillery z wartkimi kryminałami. Stworzył postać śledczego Fabiana Riska. A prywatnie jest ojcem czwórki dzieci, co tłumaczyło jego niechęć do emigracji zarobkowej do Stanów Zjednoczonych jako scenarzysta w Hollywood i nagły zwrot kariery.

Stefan Ahnhem – życiorys

Stefan Ahnhem przyszedł na świat w stolicy Szwecji, Sztokholmie i pozostaje związany ze swoim rodzinnym miastem. Podobno od zawsze był gawędziarzem, ale pisanie nigdy nie przychodziło mu łatwo, dlatego nawet nie podejrzewał, że zostanie pisarzem. Karierę zawodową rozpoczynał jako scenarzysta serialu telewizyjnego w latach 90. – była to ekranizacja powieści Henninga Mankella, z którym Stefana Ahnhema obecnie się porównuje. Tworzył również scenariusze filmów i chociażby takich ekranizacji, jak te bazujące na powieści Helene Tursten. Czyta go Katarzyna Bonda oraz Tony Parsons.

Stefan Ahnhem – książki i nagrody

Książki Stefana Ahnhema to według krytyków literackich skandynawskie kryminały z dynamicznym rozwojem akcji na światowym poziomie. Twórczość Szweda stawiana jest na równi z pracą życia takich autorów, jak Jo Nesbo, Stieg Larsson czy Henning Mankell. Na rynku literackim w Polsce powieści znanego scenarzysty znaleźć możemy dzięki nakładowi takich oficyn, jak Marginesy Wydawnictwo w przekładzie Ewy Wojciechowskiej. Stefan Ahnhem publikuje powieści dopiero od 2014 roku i bestselleru sprzedaży, których ma obecnie na koncie już kilka. Przetłumaczono je na wiele języków, a prawa do ekranizacji sprzedano. Stefan Ahnhem jest laureatem m.in. Crimetime Specsavers Award (Szwecja, 2015) oraz MIMI Award (Niemcy, 2016).

d1xq93n

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xq93n
d1xq93n
d1xq93n