Trwa ładowanie...
dgexa0z
31-01-2020 00:43

Stare druki proweniencji zakonnej w Bibliotece Ossolineum

książka
Oceń jako pierwszy:
dgexa0z
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Polskie badania proweniencyjne prowadzone po 1945 roku w zbiorach starych druków zgromadzonych w bibliotekach państwowych i kościelnych mają różne natężenie i przynoszą rozmaite rezultaty. Biblioteki zakonne, które w XIX i XX stuleciu poniosły najwięcej strat, od połowy XX wieku powoli porządkują zachowane księgozbiory, prezentując je w wydawanych katalogach i inwentarzach.

Biblioteka Ossolineum od XIX wieku zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy starych druków, wśród których są książki ze znakami własnościowymi z dawnych bibliotek klasztornych. Ponad pięciotysięczny zbiór posiada drukowane i kartkowe katalogi systematycznie weryfikowane, uzupełniane, porządkowane i wprowadzane do obiegu międzynarodowej informacji naukowej, co umożliwia prowadzenie wiarygodnych badań proweniencyjnych.

Zbiór druków XV–XVIII wieku w Bibliotece Ossolineum stanowi interesujące pole badawcze dla historyków książki, bibliotek, kultury i literatury polskiej oraz europejskiej, a także osób zainteresowanych dziejami Kościoła w Polsce.

Stare druki proweniencji zakonnej w Bibliotece Ossolineum
Numer ISBN

978-83-65588-76-0

Wymiary

170x240

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

304

Język

polski

dgexa0z

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgexa0z
dgexa0z
dgexa0z
dgexa0z