Trwa ładowanie...
d2p9yc6

Stanisław Jachowicz

Stanisław Jachowicz uczył języka polskiego. Niekiedy tworzył i publikował pod pseudonimem Stanisław z Dzikowa. Zdarzało mu się nadmiernie moralizować, idealizować obraz rzeczywistości czy zbytnio chwalić posłuszeństwo oraz postępowanie według wytyczonych reguł i zasad. Dbał o działalność edukacyjną i wychowawczą dzieci i młodzieży.

Stanisław Jachowicz – życiorys

Stanisław Franciszek Wincenty Rudolf Jachowicz przyszedł na świat 17 kwietnia 1796 roku w Tarnobrzegu w rodzinie szlacheckiej. Wychowywano go z poszanowaniem dosyć surowych ideałów, w tradycyjny sposób, uczono respektowania osób starszych, dobroci dla innych oraz posłuszeństwa. Ojciec Stanisława Jachowicza zmarł wcześnie, a chłopiec stosunkowo szybko trafił do szkół z internatem. Studiował filozofię we Lwowie, gdzie współtworzył tajne Towarzystwo Ćwiczącej się Młodzieży w Literaturze Ojczystej i Towarzystwo Studenckiego Koła Literacko-Naukowego. Pierwsze bajki opublikował w 1818 roku w ”Pamiętniku Lwowskim”, debiutancką książkę natomiast w 1824 roku.

Rozpoczął zatrudnienie w Warszawie jako kancelista, należał do Związku Wolnych Polaków, a do końca życia utrzymywał się z pracy pedagoga. Stanisław Jachowicz redagował ”Tygodnik dla Dzieci”, współpracując z Ignacym Chrzanowskim i konkurując nieco z Klementyną Hoffmanową z Tańskich. Po wybuchu powstania listopadowego przekazywał dzieciom za pomocą gazety tradycyjne wartości patriotyczne. Był sekretarzem Towarzystwa Patriotycznego, zorganizował Towarzystwo Wychowania Dzieci po Poległych Rycerzach, był dyrektorem Instytutu dla Moralnie Zaniedbanych Dzieci, aktywnie działał w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Ponadto współtworzył ochronki i zainicjował w nich naukę rzemiosła. Za działalność dobroczynną Stanisław Jachowicz otrzymał Order Świętego Stanisława III klasy.

Stanisław Jachowicz miał dwie żony: Salomeę Elżbietę Jabłońską, z którą miał syna (zmarli w dwa lata po ślubie) oraz Antoninę Ośmiałowską, z którą wychowywali dwóch synów oraz czworo dzieci zmarłej szwagierki. Jachowicz bardzo intensywnie pracował, stracił wzrok i zmarł 24 grudnia 1857 roku w Warszawie. Bajkopisarz spoczywa na Starych Powązkach.

Stanisław Jachowicz – książki

Stanisław Jachowicz pisał przede wszystkim wiersze oraz bajki dla dzieci, rozumiejąc świat najmłodszych i specyfikę przekazu, który nie powinien być zbieżny z bajkami dla dorosłych. Brak tutaj alegorii czy konieczności odkodowywania skomplikowanego przekazu. Dzieci znajdą natomiast proste opowieści z bohaterami zwierzętami opowiadane naturalnym językiem, są uczone czytania czy liczenia, a także historii, co było szczególnie istotne w trakcie intensywnej rusyfikacji szkół. Stanisław Jachowicz uchodzi za twórcę dziecięcej powiastki. Ponadto zajmował się również wydawaniem wierszy dla dorosłych (nie zdobyły uznania), publikacjami z dziedziny metodyki nauczania, unikalnym tomikiem piosenek oraz gromadzeniem i kategoryzowaniem przysłów. Czasowo był nawet nałożony na Jachowicza zakaz druku.

Twórczość Stanisława Jachowicza stawiana jest na równi z innymi wybitnymi bajkopisarzami z naszego kraju, takimi jak Julian Tuwim, Maria Konopnicka czy Wanda Chotomska. Na rynku wydawniczym w Polsce książki Jachowicza można znaleźć dzięki nakładowi następujących oficyn: Media Plus - Drzewko Szczęścia, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Nasza Księgarnia, Drzewko Szczęścia, Liwona oraz Dwie Siostry Wydawnictwo.

d2p9yc6

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p9yc6
d2p9yc6
d2p9yc6