Trwa ładowanie...
d5w2x0g
06-09-2023 07:20

Stalin i przyszłość Europy

książka
Oceń jako pierwszy:
d5w2x0g
Stalin i przyszłość Europy
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo

Czy podział Europy po II wojnie światowej był nieunikniony? W swojej zaskakującej, nowej ocenie powojennego porządku w Europie Norman Naimark sugeruje, że Józef Stalin był o wiele bardziej otwarty w kwestii układu sił na kontynencie, niż dotąd myśleliśmy. Ujawniając studia przypadków od Polski i Jugosławię po Danię i Albanię, Naimark rewiduje wczesną zimną wojnę, koncentrując się na walce Europejczyków o określenie ich przyszłości.
Gdy narody zniszczone przez wojnę zaczęły się odbudowywać, sowieckie ambicje wydawały się wielkie. Armie Stalina kontrolowały większość wschodniej części kontynentu, a we Francji i Włoszech partie komunistyczne stanowiły poważne siły polityczne. Jednak Naimark pokazuje zaskakująco elastycznego Stalina, który początkowo nie miał zamiaru dzielić Europy.
Zimnowojenna polaryzacja zaczęła się wraz z zamachem stanu w Czechosłowacji i blokadą Berlina. Rozłam nie był jeszcze nieodwracalny aż do formalnego podziału Niemiec i utworzenia NATO w 1949 roku. Naświetlając, jak przywódcy europejscy zręcznie zarządzali interesami narodowymi w obliczu dominujących mocarstw, autor książki Stalin i przyszłość Europy ujawniają rzeczywisty potencjał alternatywnej trajektorii dla kontynentu.

Stalin i przyszłość Europy
Wymiary

170x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

368

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5w2x0g
d5w2x0g
d5w2x0g
d5w2x0g