Trwa ładowanie...
recenzja
13 września 2012, 20:28

Sprawdź swoją wiedzę!

Sprawdź swoją wiedzę!Źródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Niewątpliwie dzięki internetowi zyskaliśmy możliwość błyskawicznego znalezienia odpowiedzi na niemal każde pytanie.Szkopuł w tym, że korzystając z Wikipedii czy wyszukiwarek internetowych, często zapominamy, że nie wszystkie stwierdzenia odnalezione w sieci są równie wiarygodne. Co gorsza różne dziwne, a czasem wręcz absurdalne teorie mają zadziwiającą zdolność do błyskawicznego rozpowszechniania się na całym świecie i zdobywania licznej rzeszy zwolenników, mimo braku jakichkolwiek naukowych dowodów na ich prawdziwość. Zresztą może nie powinno to specjalnie dziwić, skoro na wiele pytań z zakresu edukacji szkolnej odpowiadamy bez zastanowienia i często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nieświadomie przyjęliśmy jakieś założenia, których wcale nie było w pytaniu... Biorąc to wszystko pod uwagę, Guy Campbell postanowił przyjrzeć się bliżej kilkudziesięciu dość popularnym tezom, aby zweryfikować dla nas ich prawdziwość.

Czy guma do żucia może mnie zabić? składa się z pięćdziesięciu krótkich, dwu- lub trzystronicowych rozdziałów, z których każdy jest poświęcony innej obiegowej opinii. Guy Campbell postawił w swej książce na różnorodność, znajdziemy więc tutaj zarówno twierdzenia dotyczące historii („Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę”), geografii („Mount Everest jest najwyższą górą na świecie”), zoologii („Kameleony zmieniają kolor, aby dopasować się do otoczenia”) czy fizyki („Nie ma grawitacji w kosmosie”), jak i popularne powiedzenia („Masz tyle lat, na ile się czujesz” czy „Trzeba się bać dużych złych wilków”). Oczywiście nie dla każdej osoby wszystkie rozdziały będą równie ciekawe, ale przestrzegam przed zakładaniem z góry, że się na pewno zna prawidłową odpowiedź!

Trzeba też podkreślić, że niezależnie od tematu autor wyjaśnia istotę każdego zagadnienia nie tylko w przystępny sposób, ale i z poczuciem humoru, a uśmiech wywołują ponadto zabawne czarno-białe rysunki Paula Morana.Na szczęście czytelnicy nie są zarzucani w nadmiarze faktami, liczbami czy datami, a nawet jeśli wskutek tego niektóre kwestie są wytłumaczone trochę powierzchownie, to właśnie dzięki temu pozycja ta nie będzie zbyt trudną lekturą dla uczniów starszych klas podstawówki czy gimnazjum. Niewielkie rozmiary rozdziałów (po skończeniu jednego mamy ochotę, żeby sprawdzić, co będzie w następnym...) oraz lekkie pióro Guya Campbella sprawiają zaś, że książkę pochłania się po prostu błyskawicznie. Z czystym sumieniem zachęcam więc do przeczytania Czy guma do żucia może mnie zabić? zarówno kilkunastolatków, jak i ich rodziców, którzy pragną w przyjemny sposób zweryfikować swoją wiedzę.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj