Trwa ładowanie...
prl
27-07-2011 13:09

Sprawa zwrotu spuścizny literackiej zabranej w PRL - w gestii Archiwów Państwowych

Nie do sądu, lecz do Archiwów Państwowych należy wystąpić o zwrot spuścizny literackiej zarekwirowanej w PRL żydowskiemu pisarzowi - wynika z wtorkowej decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sprawa zwrotu spuścizny literackiej zabranej w PRL - w gestii Archiwów PaństwowychŹródło: Stock.xchng
d2dx1s4
d2dx1s4

Nie do sądu, lecz do Archiwów Państwowych należy wystąpić o zwrot spuścizny literackiej zarekwirowanej w PRL żydowskiemu pisarzowi - wynika z wtorkowej decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

SA rozpatrywał zażalenie córek Naftalego Herca Kona vel Jakuba Serfa w sprawie zwrotu jego spuścizny literackiej z lat 50. i 60. XX w.

* Jak podawała "Gazeta Wyborcza" - która opisała sprawę - był on żydowskim pisarzem i poetą piszącym w języku jidysz. Do lat 50. siedział w sowieckich łagrach za ujawnianie represji wobec Żydów w ZSRR.*Do Polski przyjechał w 1959 r. W 1960 r. jako wysłannik warszawskiego pisma "Fołks Sztyme" napisał o obozach koncentracyjnych dla więźniów politycznych i obozach pracy dla Żydów w Rumunii. "Fołks Sztyme" odmówiło publikacji, wobec czego zaproponował on ten tekst żydowskiej gazecie z USA. Wtedy SB aresztowało go pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela; zarekwirowano też jego maszynopisy. Skazano go ostatecznie za "wrogą propagandę". W 1962 r. zwolniono. Potem wyemigrował do Izraela, gdzie zmarł w 1971 r.

Dwie córki Serfa, właścicielki praw autorskich po nim, wystąpiły do warszawskiego sądu, który w latach 60. skazał ojca, o zwrot jego spuścizny literackiej. Ich adwokat zwrócił się w tym roku o to na podstawie zapisu kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że "należy (...) zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego".

W czerwcu Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił, argumentując, że odmowa z lat 60. wydania Serfowi przez sąd jego utworów jest równoznaczna z orzeczeniem przepadku. We wtorek Sąd Apelacyjny uchylił to postanowienie SO, ale wniosek córek pozostawił bez rozpoznania.

d2dx1s4

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska, istotą sprawy jest fakt, że akta sprawy Serfa z lat 60. przekazano Archiwom Państwowym i znajdują się dziś w tzw. narodowym zasobie archiwalnym."Uprawnione osoby powinny wystąpić o zwrot do dyrektora archiwów, a nie kierować żądania do sądu w trybie Kpk, gdyż w sprawie nie toczy się żadne postępowanie karne" - dodała.

Pełnomocnik córek Serfa mec. Tomasz Koncewicz powiedział PAP, że zastanawia się, czy nie wystąpić do RPO, by złożył kasację od tej prawomocnej decyzji SA.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj