Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
16 maja 2014, 11:21

Spotkanie z Jerzym Sosnowskim w Warszawie

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 19 maja, o godz. 19:00, w MiTo art.café.books (ul. Waryńskiego 28) w Warszawie. Poprowadzą je Zofia Karaszewska i Sylwia Stano (Bibliocreatio).  

Spotkanie z Jerzym Sosnowskim w WarszawieŹródło:
d3bj507
d3bj507

Jerzy Sosnowski – pisarz i dziennikarz radiowy. Z wykształcenia polonista, był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielem w szkole średniej, publicystą „Gazety Wyborczej”, krytykiem literackim i dziennikarzem telewizyjnym. Jest autorem m.in. „Apokryfu Agłai”, „Wielościanu”, tomu opowiadań „Linia nocna”, „Prądu zatokowego” oraz autobiografii duchowej pt. „Ach”.

Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2001). W 2006 roku otrzymał “Złoty Grot” — nagrodę Stowarzyszenia Sztuka-Edukacja-Promocja „dla twórcy, którego działalność i dokonania inspirują do aktywności młodych humanistów”. Jego książki były tłumaczone na języki: serbski, rosyjski, węgierski.

Rozmowa z autorem:

Pana powieści to przede wszystkim — i można to powiedzieć z pełnym przekonaniem po lekturze „Spotkamy się w Honolulu” — opowieści. Czy wierzy Pan w siłę dobrze opowiedzianej historii, która stawia czytelnika przed zagadką? Czy takie opowieści dla czytelników i pisarzy dwudziestego pierwszego wieku mają jeszcze sens?

Można chyba powiedzieć, że opowiadanie historii to porządkowanie świata. To, że nadajemy wydarzeniom jakąś formę, wskazujemy bohaterów najważniejszych i pobocznych, ośmielamy się wyznaczyć początek i koniec – stanowi jakąś formę chwilowego zwycięstwa nad chaosem. Tego chaosu w naszych czasach jest zbyt wiele, żeby nie ćwiczyć w ten sposób walki z nim. Zresztą, czy z bliska każda epoka nie zdaje się ludziom, którzy wtedy żyją, chaotyczna? W końcu już mity, które opowiadano sobie u zarania ludzkości, też miały tę samą funkcję: nadawały życiu kształt. Kształt, to znaczy: sens.

d3bj507

Czy Pana najnowsza książka stawia czytelnika przed jakimś konkretnym dylematem?

Mam nadzieję, że tak. Dla mnie (bo z chwilą oddania książki do druku staję się jednym z czytelników, choć jako jedyny znam „kulisy”, jakby dekoracje sztuki od zaplecza) tych dylematów jest kilka. Na przykład: świat widziany „na zimno”, oczami Giedojta, kontra świat jeszcze nie odczarowany, w którym pozwalają się rozeznać uczucia, nie wiedza. Także: wiedza faktograficzna kontra pamięć, wraz z nieodłącznymi od niej zmyśleniami. No i jest ponadto pytanie o to, co właściwie kochamy, kochając; w tym sensie „Spotkamy się w Honolulu” jest dla mnie uzupełnieniem, w jakiejś mierze kontrą dla „Apokryfu Agłai”. Tam była miłość demoniczna, niszcząca; tu – miłość, która pozwala coś zbudować. Co nie oznacza, mam nadzieję, popadnięcia w klimat komedii romantycznej, bo staram się nie przedstawiać świata lepszym, niż on jest…

Czy istnieje temat, który jest dla Pana najważniejszy?

W tej kwestii wolę powierzyć się czytelnikom. Książka tylko napisana jest w gruncie rzeczy półproduktem: dopiero przeczytana robi się kompletna. Kończy ją, uzupełnia i dopowiada ten, kto ją czyta. Choć chciałbym, żeby zauważył on rozsiane po „Spotkamy się w Honolulu” aluzje do religii i malarstwa religijnego. Chrześcijaństwo – nie instytucja Kościoła, o której tym razem nie bez powodu nie mówię, ale chrześcijaństwo – wydaje mi się jednym z kluczy, które coś otwierają. W każdym razie – patrząc z mojej perspektywy, jednego z czytelników.

Długo czekaliśmy na tę książkę. Czy historia Romy sama do Pana przyszła?

Rzeczywiście od opublikowania „Instalacji Idziego” minęło prawie pięć lat. Pewnego dnia w kolejce do lekarza spotkałem starszą panią, z którą zamieniłem dwa słowa – ta rozmowa jest przytoczona prawie dosłownie w początkowej partii powieści – i nagle po powrocie do domu zaczęła mi się snuć historia o niej. I poczułem takie charakterystyczne drżenie w końcówkach palców i w ramionach – przypuszczam, że coś podobnego czują psy myśliwskie, kiedy zwietrzą trop. To oznacza, że ma się ochotę zobaczyć, jak to będzie wyglądało napisane…

Czego jest więcej w tej książce – rozumu czy emocji?

W samej fabule te siły chyba walczą o bohaterów. Co do samego pisania, to lubię opowiadać historię o Tadeuszu Micińskim, który – jak sam twierdził – uprawiał „noktambulizm”. Ta metoda polegała na tym, że Miciński pierwszy rzut tekstu pisał… po ciemku, jednym ciągiem, stawiając w nocy nieczytelne dla innych zygzaki. A potem odsypiał i w ciągu dnia przepisywał i redagował to, co z nich potrafił odczytać (zapewne nie wszystko). Dosłownie tego nie robię, ale wierzę, że w pisaniu są dwie sfery: nocy i dnia. Najpierw dzieją się rzeczy, nad którymi rozum nie ma kontroli (nie wiem, dlaczego zdawkowa rozmowa z jakąś panią w kolejce do lekarza zadziałała inspirująco). A potem jest czas racjonalnych decyzji. Starałem się (inaczej niż Miciński…), uczynić tę opowieść przyjazną dla czytelnika. Zresztą w ogóle uważam, że każdą historię trzeba opowiedzieć tak prosto, jak się da. Czasem efekt wydaje się skomplikowany (jak w przypadku mojej powieści „Tak to ten”), ale to oznacza, że prościej się już nie dało. „Spotkamy się w
Honolulu” dało się opowiedzieć stosunkowo dość prosto.

d3bj507

Czy w trakcie pisania postaci wymykały się spod kontroli? Zaskoczyły Pana?

To się czasem zdarza, że postaci po napisaniu pewnej liczby scen z ich udziałem zyskują samodzielność. Żadnej mistyki: po prostu mamy wszyscy pewną intuicję psychologiczną i czujemy, że po pewnych doświadczeniach ludzie mogą się zachować w jeden sposób, a nie mogą w inny. Ale w „Spotkamy się w Honolulu” nie przypominam sobie jakiegoś szczególnego oporu bohaterów przed zachowywaniem się w sposób, który był dla nich przewidziany w pierwotnym planie fabuły. To chyba znaczy, iż ten plan się odpowiednio długo „cukrował”, układał mi się w głowie, i zrobił się dzięki temu wiarygodny. Choć mam nadzieję, że dla czytelnika odrobinę zaskakujący.

Do jakich światów należą główni bohaterowie — Roma i Piotr? Czy któryś z nich jest lepszy?

Prowadząc od czterech lat audycję „Trójkowy Wehikuł Czasu”, poświęconą życiu codziennemu i muzyce polskiej w latach 1956-1982, zastanawiałem się wielokrotnie nad urokiem, który dla wielu z nas ma dekada lat 60. – czyli świat Romy. Ten urok jest dlatego zaskakujący, że świadkowie tamtej epoki nieraz mówią, że warunki życia były trudne, a klimat, im bliżej wydarzeń Marca 1968, tym bardziej odstręczający. Z jakiegoś powodu mamy skłonność umieszczać, mimo to, „Złoty Wiek” w tamtych czasach. Trochę też o tym jest ta moja książka. Jak to się dzieje. Dlaczego ulegamy temu złudzeniu.

Czas miłości nie dotyczy — zwykło się mówić. Czy dla bohaterów „Spotkamy się w Honolulu” również nie ma on znaczenia?

A, ba! Petrarca pisze o Beatrycze (w tłumaczeniu Jarosława Mikołajewskiego): Światło widziałem w niej, słońce i ducha, / więc co mi z tego, że blask dziś straciła?/ Łuk jest złamany, lecz rana wciąż żywa. Co oczywiście można odwrócić, bo i Petrarca nie jest w tym momencie młodzieńcem, o nie. Takie przesłanie tkwi też w standardowym zakończeniu baśni: „…A potem żyli długo i szczęśliwie”. Ale tak mówią baśnie. Tymczasem nasza rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Starzejemy się, co znaczy: dziadziejemy i babiejemy (nie mówię, że wszyscy, ale to proces, który zagraża każdemu). Czas stopniowo zmienia nie tylko nasze ciała, ale i nasze psychiki, i każe pytać: jeśli kogoś kochasz, to kogo i co, tak naprawdę? Co się kryje pod tym enigmatycznym „żyli długo i szczęśliwie”? W dodatku, choć społeczeństwa Europy się starzeją, to jednocześnie istnieje oczywisty i chyba wzmagający się „kult młodości”. Kilka lat temu rozśmieszyli mnie jacyś internauci, nieletni jak sądzę, którzy zdjęcia piosenkarki Kylie Minogue
opatrzyli komentarzami w duchu: „Ale ona jest stara, ma prawie czterdziestkę!”. Kto wie, czy to nie im właśnie powinienem podziękować za inspirację?

d3bj507

Czy nieskrępowana miłość Piotra i Romy byłaby w Polsce możliwa?

Może to mnie najbardziej zaintrygowało w tej historii, która mi przyszła do głowy. Wiele dziś mówimy o rozmaitych miłościach „wykluczonych”, homoseksualnych przede wszystkim, niedostrzeganych lub zgoła piętnowanych przez tzw. ogół. Miłość Piotra i Romy jest także wykroczeniem poza granicę tego, co określa się (nieraz bezrefleksyjnie) jako „normalne”.

Czy bohaterowie są szczęśliwi? To uczucie jest osiągalne?

„Szczęśliwy” to bardzo kłopotliwy epitet, jeśli potraktować go serio. Ale ich miłość wydaje mi się dobrą miłością.

Dlaczego Honolulu? Skąd to miejsce?

W tej książce, patrząc od kulis, czyli z perspektywy, która czytelnika ma prawo nie zajmować, znajduje się bardzo wiele wspomnień z mojego domu rodzinnego. Nie na zasadzie plotek, ale jakichś szczątków: zasłyszanych w dzieciństwie opowieści, motywów, zwyczajów… Mam wrażenie, że to moja mama lubiła używać nazwy „Honolulu” na oznaczenie takiego „gdzieś jest, a nie wiadomo gdzie”, by zacytować piosenkę z „Pszczółki Mai”…

Czy boi się Pan latać?

Nie, wręcz przeciwnie. Choć z drugiej strony… Lubię wszystko sprawdzać, staram się (jak mistrzowie XIX-wiecznej prozy, Prus i Orzeszkowa) „jak najmniej kłamać”, wprowadzać do prawdy fikcję w tak małej ilości, jak to tylko możliwe – więc jak zwykle przygotowywałem dokumentację do książki i w związku z tym dotarłem do byłej stewardessy. Otóż jej opowieści o stanie technicznym floty latającej w czasach PRL-u były trochę przerażające… Ale mój śp. ojciec fascynował się lotnictwem pasażerskim i wprawdzie nie przejąłem dosłownie jego hobby, ale komunikacja lotnicza wydaje mi się dziś, chyba dzięki niemu, przyjazna. Nawiasem mówiąc: tę książkę udało się napisać w momencie, gdy zaczynam być od niego starszy (tata zmarł w 1985 roku, dwa miesiące przed swoimi pięćdziesiątymi drugimi urodzinami, więc w marcu 2014 będę dokładnie w tym samym wieku) – i to jest w moich oczach taki spóźniony prezent dla niego. Na jeszcze jedno, tym razem już pogodne, choć melancholijne pożegnanie.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj