Spotkanie z Andrzejem Doboszem
Teologia Polityczna zaprasza na spotkanie z Andrzejem Doboszem tym z "Rejsu": Czy to jest "nowa teoria syntezy"? Spotkanie z okazji premiery najnowszej książki Andrzeja Dobosza "Z różnych półek"
Teologia Polityczna zaprasza na spotkanie z Andrzejem Doboszem tym z "Rejsu": Czy to jest "nowa teoria syntezy"? Spotkanie z okazji premiery najnowszej książki Andrzeja Dobosza "Z różnych półek"
Prelegenci:
Andrzej Dobosz- autor, krytyk literacki, publicysta, znany z filmów „Ryś”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Rejs”, w którym odegrał kultową role filozofa. W 1974 roku wyemigrował do Paryża, gdzie prowadził polska księgarnię działającą do 2008roku. Czytelnikom znany przede wszystkim z felietonów publikowanych na łamach „Rzeczpospolitej” i wygłoszonych na antenie Programu III Polskiego Radia. Dotychczas wydał m.in. „Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia”, „Generała w bibliotece” oraz „Ogrody i śmietniki”.
Tomasz Burek- krytyk literacki, historyk literatury, eseista. Autor książek m.in "Niewybaczalne sentymenty", "Zamiast powieści" czy "Dalej aktualne".
Piotr Gociek - dziennikarz, publicysta, pisarz. Dziennikarz "Do Rzeczy" i Telewizji Republika. Autor m.in książek "Trzeci kamień od słońca" czy ostatnio "Demokrator".
Prowadzenie:
Mateusz Matyszkowicz- redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Miesiąc, autor "Śmierci rycerza na uniwersytecie", a także tłumaczenia "De Regno" św. Tomasza z Akwinu
Gdzie? Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5, Warszawa
O książce:
Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem? Siedząc albo stojąc? W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju?
Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów „Rejs”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Ryś” Andrzej Dobosz, felietonista Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita”. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki.
Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści – z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: „nadaje się do czytania przy biurku”, „nie da się czytać w łóżku”. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od „aktu lekturowego”. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: „gawęda o sześciu lekturach”.
Krzysztof Koehler
(img|507043|center)