Trwa ładowanie...
ryszard kapuściński
23 kwietnia 2010, 13:40

Śląski Wawrzyn Literacki dla książki Ten Inny Ryszarda Kapuścińskiego - wręczony

Śląski Wawrzyn Literacki dla książki Ten Inny Ryszarda Kapuścińskiego - wręczonyŹródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

Książka zmarłego Ryszarda Kapuścińskiego Ten Inny zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Najlepszą Książkę Roku 2006, zdobywając Śląski Wawrzyn Literacki. Nagrodę odebrał w czwartek redaktor naczelny wydawnictwa Znak, Jerzy Illg .

– Ten wybór dowodzi wysokich aspiracji, jakie ta nagroda sobie stawia. Książki do niej nominowane nie są łatwe; to nie popularne czytadła, ale książki wymagające myślenia i zaangażowania. Są one wyrazem zaufania do autorów. Myślę, że Ryszard Kapuściński na to zaufanie szczególnie zasłużył – mówił Illg .

d1vk91o

– W tym dzisiejszym pełnym chaosu, nienawiści, komplikacji świecie, on był mistrzem, przewodnikiem. Można było przekonać się o tym podczas jego spotkań z czytelnikami - powiedział redaktor naczelny Znaku, podkreślając, że w jego opinii Kapuściński zasłużył na Nagrodę Nobla.

* Śląski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od ośmiu lat. Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki.* Jak mówił jej dyrektor, pomysłodawca nagrody, prof. Jan Malicki, jej formuła nie zmieni się i nadal oparta będzie o zaufanie czytelników do znawców, którzy nominują najbardziej wartościowe - ich zdaniem - pozycje.

Nagrodę miała odebrać wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim , Alicja, która jednak nie mogła przyjechać do Katowic. W środę wróciła z Pińska na Białorusi, gdzie na domu, w którym urodził się wybitny reporter i pisarz, odsłonięto pamiątkową tablicę, a w niedzielę wyjeżdża do Berlina, gdzie wręczy nagrodę jego imienia.
„Cieszę się ogromnie, że jego dzieło żyje i jego pamięć trwa” - napisała do czytelników.

Książkę Kapuścińskiego do nagrody rekomendował językoznawca i filozof prof. Tadeusz Sławek.

W laudacji podkreślał m.in. znaczenie kierującej słynnym reporterem ciekawości świata, której efektem było odkrywanie i prezentowanie czytelnikom jego bogactwa i różnorodności, mimo świadomości, że różnorodności tej nie odda wiernie żaden opis.

d1vk91o

* Ten Inny to zbiór wykładów wygłoszonych przez Kapuścińskiego* w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania doktoratu honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu. Autor zastanawiał się w nich m.in. kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym, wielokulturowym świecie. Pokazał ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji.

d1vk91o

Za 2006 rok do Śląskiego Wawrzynu Literackiego nominowano również: Metafizyczny pejzaż. Świat według Tomasza z Akwinu Tadeusza Bartosia , Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego , Utwory zebrane Tadeusza Różewicza , Baltazara Sławomira Mrożka , Wiersze ostatnie Czesława Miłosza , Fado Andrzeja Stasiuka (trzecie miejsce w plebiscycie) i Niesamowitą słowiańszczyznę Marii Janion , która z książką Kapuścińskiego przegrała tylko jednym głosem. Ten Inny zebrał w plebiscycie 21 proc. głosów.

Atrakcją uroczystości wręczenia nagrody - statuetki z brązu - była prezentacja niepublikowanego dotąd filmu z jednego ze spotkań autorskich Kapuścińskiego oraz wystawa fotografii jego autorstwa w holu Biblioteki Śląskiej. Jest to największa i najstarsza książnica w regionie oraz jedna z największych w Polsce. Ma ok. 130 tys. czytelników, a jej zbiory liczą 2 mln woluminów.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj