Trwa ładowanie...
d4htlv7

Samantha Geimer

facebook.com
Źródło: facebook.com

Samantha Geimer została w wieku 13 lat odurzona, napojona alkoholem i zgwałcona przez reżysera Romana Polańskiego. W swojej książce "Dziewczynka. Życie w cieniu Romana Polańskiego" ("The Girl: A Life in the Shadow of Roman Polanski") opowiada swoją wersję wydarzeń.

Samantha Geimer i Roman Polański

Samantha Geimer urodziła się w 1964 r. jako Samantha Gailey. W wieku 13 lat została zgwałcona przez reżysera Romana Polańskiego, którego poznała przez swoją matkę. Reżyser szukał dziewcząt, które mogłyby mu pozować do zdjęć dla magazynu Vogue. Miał już wtedy prowokujące fotografie aktorki nastoletniej Nastassji Kinski. Matka Samanthy chciała, żeby jej córka stała się sławna, więc zgodziła się na zdjęcia.

Pierwsza sesja miała miejsce blisko miejsca zamieszkania dziewczyny. Na drugą reżyser zaprosił Samanthę (samą, bez nadzoru rodziców) do domu Jacka Nicholsona, gdzie dał jej szampana oraz tabletkę usypiającą. Nastolatka rozebrała się i zaczęła pozować w jacuzzi. Gdy się ściemniło, Polański zaniósł aparat w domu i wrócił, by wykąpać się w basenie nago. Na ten widok Samantha zasymulowała atak astmy i wyszła z wody. Reżyser zabrał ją do domu, gdzie mimo dwukrotnego protestu dziewczyny, zaczęli uprawiać seks oralny i analny (Polański nie chciał, żeby dziewczynka zaszła w ciążę). Wiedział ile ma lat, ale według niego Samantha sprawiała wrażenie doświadczonej i wyzwolonej. Miała mu wyznać, że pierwszego razu zaznała w wieku 8 lat z miejscowym chłopcem. Uprawiała też seks ze swoim 17-letnim chłopakiem.

Sama Geimer stwierdza dziś, że były to czasy, w których królował wizerunek nastolatki-lolity, czy jakby to określił Nabokov - nimfetki. Wymienia wyzywające role młodziutkich prostytutek jak
Jodie Foster w "Taksówkarzu" czy Brooke Shields w "Ślicznotce". Ani Polański, ani Geimer nie uważali tego, co między nimi zaszło za gwałt. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak siostra Samanthy podsłuchała jej rozmowę telefoniczną, gdzie opowiada o spotkaniu z reżyserem. O wszystkim dowiaduje się matka dziewczyny, co prowadzi do natychmiastowego aresztowania Polańskiego. Wpada również ówczesna partnerka Jacka Nicholsona, aktorka Anjelica Huston, która trzymała w jego domu kokainę.

Rozpoczął się głośny proces, którego skutki trwają do dzisiaj. Geimer i Polański zawarli ugodę, w ramach której reżyser miał poddać się trzymiesięcznemu badaniu psychologicznemu. Ostatecznie spędził w więzieniu 42 dni. Sędzia Laurence J. Rittenband, który prowadził tę sprawę, rozważał jednak wieloletni wyrok skazujący. Obawiając się kary, Polański uciekł ze Stanów Zjednoczonych do Paryża. W 2009 r. został aresztowany w Zurychu, gdzie spędził niecały rok w areszcie domowym. Władze Szwajcarii nie zgodziły się jednak na ekstradycję do USA.

Samantha Geimer - książki

W 2013 r. pojawiła się książka Samanthy Geimer "Dziewczynka. Życie w cieniu Romana Polańskiego" (oryg. "The Girl: The Girl: A Life in the Shadow of Roman Polanski"). W Polsce wydało ją Wydawnictwo Pascal. Autorka chciała przekazać światu swoją wersję wydarzeń z 10 marca 1977 r. Do tej pory można było o tym przeczytać w autobiografii "Roman" ("Roman by Polanski") z 1984 r. Geimer przecistawia się kreowaniu jej matki jako sutenerki, która podsunęła znanemu reżyserowi córkę z chęci zysku, jak również przedstawianiu jej samej jako młodej wyuzdanej prowokatorki. Autorka nie czuje się ofiarą Polańskiego tylko amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Przez lata znosiła upokorzenia, związane z procesem.

d4htlv7

Podziel się opinią

4
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4htlv7
d4htlv7
d4htlv7