Trwa ładowanie...
16-07-2010 13:23

Sąd zakazał publikacji książki Andrzeja Żuławskiego

Sąd zakazał publikacji książki Andrzeja ŻuławskiegoŹródło: materiały prasowe wydawcy
d1lhvtx
d1lhvtx

Sąd zakazał publikacji książki znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego pt. Nocnik - do czasu zakończenia procesu cywilnego, jaki wydawcy i jemu samemu wytoczyła za tę publikację aktorka Weronika Rosati.

Jak podał pełnomocnik Rosati, mec. Maciej Lach, Sąd Apelacyjny w Warszawie już jakiś czas temu wydał postanowienie zakazujące dalszego rozpowszechniania Nocnika. Stało się to w ramach instytucji tzw. zabezpieczenia powództwa (wiele razy krytykowanej w mediach jako rodzaj cenzury prewencyjnej).

Początkowo Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zabezpieczenie (złożony jeszcze przed wydaniem ksiązki) jako bezpodstawny. Mec. Lach odwołał się do SA, który prawomocnie uznał, że twierdzenia powódki o zagrożeniu przez dalszą publikację książki jej dóbr osobistych są wiarygodne, i że zakaz upowszechniania książki w jakiejkolwiek formie jest uzasadniony.
- Oczywiście taki zakaz ma mniejsze znaczenie po kilku miesiącach obecności książki na rynku - przyznał adwokat.

Rosati wniosła powództwo przeciw Żuławskiemu i wydawcy jego książki, żądając zadośćuczynienia (nie sprecyzowano jeszcze żądanej kwoty) oraz przeprosin w mediach za naruszenie jej dóbr osobistych oraz zaprzestania dalszego naruszania jej dóbr. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia tego procesu.

d1lhvtx

Jak podawały niektóre media, Rosati miała być przez jakiś czas związana z Żuławskim . W śmiałej obyczajowo książce - według mediów - Rosati występuje pod pseudonimem Esterka. Sam Żuławski przekonywał, że książka to fikcja, a Esterka to nie Weronika, która sama zgłasza się na ochotnika.

- To niczego nie zmienia, bo wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować - powiedział mec. Lach.
Według niego, opisy bohaterki są w książce bardzo drastyczne, co uzasadnia żądania pozwu.

Andrzej Żuławski to urodzony w 1940 r. we Lwowie reżyser, pisarz, scenarzysta i aktor. Zadebiutował w 1971 r. filmem „Trzecia część nocy”. Po wstrzymaniu przez cenzurę jego filmu – „Diabeł” z 1972 r., Żuławski wyjechał do Francji, gdzie kręcił filmy m.in. z udziałem Romy Schneider i Isabelle Adjani. W 2001 r. otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2002 r. francuski Order Legii Honorowej.

Weronika Rosati (ur. 1984) - aktorka. Najbardziej znana z roli Dżemmy w filmie Patryka Vegi „Pitt Bull” i seriali, m.in. „Majka”, „Kryminalni”, „Londyńczycy”, „M jak miłość”. Wystąpiła też w „Senności” (reż. Magdalena Piekorz), „Inland Empire” (reż. David Lynch). Ostatnio o Rosati jest głośno w związku z główną rolą w filmie „Largo Winch 2”, gdzie zagrała u boku Sharon Stone.

d1lhvtx

Najgłośniejszym przypadkiem zabezpieczenia powództwa był sądowy zakaz emisji w latach 90. filmu „Witajcie w życiu” Henryka Dederki o korporacji Amway (główny wątek procesu wciąż trwa). Spotkało się to z krytyką w mediach; pojawiły się głosy o powrocie cenzury. Inne tego typu decyzje dotyczyły m.in. książki o Edycie Górniak, wypowiedzi o związkach Zygmunta Solorza ze służbami specjalnymi PRL, klipów różnych partii w kampaniach wyborczych.

W marcu br. sąd prawomocnie oddalił wniosek wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim o wydanie takiego zakazu wobec głośnej książki Artura Domosławskiego o znanym pisarzu (sam proces wytoczony przez wdowę za tę książkę jeszcze się nie zaczął).

d1lhvtx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lhvtx