Trwa ładowanie...

Męski zawód, o którym w II RP wstydzono się mówić. Polacy woleli udawać, że nie istnieje

Szczery warszawski pamiętnikarz opowiadał, że w Warszawie doby międzywojnia dobrze znano "mężczyzn wynajmujących się za klientkami". Kręcili się oni na postojach taksówek i blisko mniej lub bardziej eleganckich lokali. Ponoć też "niektóre salony piękności utrzymywały kontakty z takimi jegomościami".

Fragment rzeźby "Wiek spiżu" Auguste'a RodinaFragment rzeźby "Wiek spiżu" Auguste'a RodinaŹródło: domena publiczna
d3i28m4
d3i28m4

W XIX wieku często zdarzało się, że lekarze doradzali mężczyznom cierpiącym na różnorakie problemy zdrowotne… wizyty w domach publicznych.

Wierzono, że spotkanie z prostytutką może stanowić skuteczne remedium na przykład na migrenę. Takie "lekarstwo" zapisywano jednak wyłącznie mężczyznom. Zmianę (w bardzo ograniczonym zakresie!) przyniosła dopiero epoka międzywojenna.

"Wreszcie poradzono jej, aby…"

Tadeusz Boy-Żeleński wspominał historię pewnej pacjentki cierpiącej na "zaburzenia układu nerwowego". Poznał ją bezpośrednio od opiekującej się kobietą lekarki.

Tadeusz Boy-Żeleński na portrecie Witkacego z 1928 roku domena publiczna
Tadeusz Boy-Żeleński na portrecie Witkacego z 1928 rokuŹródło: domena publiczna

"Nie widząc w swoim arsenale recept skutecznego lekarstwa (…), wysłała pacjentkę do Wiednia do wielkich magów 'psychoanalizy'" – opowiadał postępowy publicysta. – "Trzymano tam 'chorą' przez parę miesięcy, notowano jej sny, najdrobniejsze zdarzenia z dzieciństwa, asocjacje, kompleksy (…). Wreszcie poradzono jej, aby sobie wzięła kochanka".

d3i28m4

Warto zwrócić uwagę, że zalecenie nie dotyczyło korzystania z usług seksualnych, ale właśnie: "wzięcia kochanka". Taki tok postępowania wydał się lekarzom bardziej realistyczny od najęcia "pana do towarzystwa".

Dziecięca prostytucja w Polsce przed wojną. Szokujące relacje sprzed 90 lat

"Ze wzrostem zarobkowania kobiet, wzmoże się…"

Męska, heteroseksualna prostytucja, o której wcześniej w Polsce niemal nie słyszano, także w międzywojniu stanowiła wąski margines. Postępowcy wierzyli jednak, że wkrótce się to zmieni.

d3i28m4

Tadeusz Boy-Żeleński cytował pogląd zaczerpnięty z brytyjskiej literatury: "Ze wzrostem zarobkowania kobiet, wzmoże się prostytucja męska". Pamiętniki z epoki potwierdzają, że proces ten faktycznie się rozpoczął.

"Salony piękności utrzymywały kontakty z takimi jegomościami"

Warszawski taksówkarz (i niepoprawny plotkarz) Marian Sękowski wspominał: "Spostrzegało się, stojąc późnymi wieczorami na postoju, że i mężczyźni wynajmujący się polowali za klientkami […]. Byli oni przez prostytutki przeganiani. Niektóre salony piękności utrzymywały kontakty z takimi jegomościami".

d3i28m4

Przynajmniej w Warszawie istnienie "facetów na telefon" nie było więc u schyłku dwudziestolecia niczym bardziej zaskakującym niż dzisiaj.

"Czym się różni kobieta dzisiejsza?"

To była oczywiście instytucja stworzona tylko z myślą o zamożnej klienteli. Ale zdaniem publicystów – odpowiadająca nowym czasom.

Na dowód można przytoczyć artykuł pt. "Wpływ dziewictwa na dusze młodych dziewcząt doby obecnej" opublikowany przez magazyn "Wytworny Styl" w 1936 roku.

d3i28m4

Autor pytał "czym się różni kobieta dzisiejsza od kobiety wczorajszej i przedwczorajszej". Twierdził, że kobiety współczesne "są bardziej zróżniczkowane" niż ich matki i babki. Ale też, że bardzo częsta jest wśród nich cecha zupełnie obca wcześniejszym epokom: jawna chęć "eksperymentowania" w sferze łóżkowej. Niekoniecznie z mężem. 

"Epoka hipokryzji" - okładka materiały partnera
"Epoka hipokryzji" - okładkaŹródło: materiały partnera

O życiu intymnym naszych pradziadków przeczytacie w książce Kamila Janickiego pt. "Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce". Jej nowe, zaktualizowane wydanie ukazało się w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

d3i28m4

Kamil Janicki - Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak "Damy polskiego imperium", "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej", "Epoka milczenia" czy "Seryjni mordercy II RP". Jego najnowsza pozycja to "Pańszczyzna" (2021).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i28m4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i28m4