Ryszard Bugaj
Ryszard Bugaj jest politykiem, dawnym działaczem "Solidarności", doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, pracownikiem Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, autorem kilku publikacji o charakterze autobiograficznym.
Ryszard Bugaj – życiorys
Urodzony w Gawłowie w 1944 roku, Ryszard Bugaj kształcił się na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1971 roku. Ryszard Bugaj obronił dwie rozprawy naukowe "Próba reformy systemu finansowania gospodarki w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych" (1989) i "Dylematy finansów publicznych. Przekształcenia w gospodarce polskiej (2004)". Na ich podstawie otrzymał najpierw tytuł doktora, następnie tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.
Powszechnie znana jest aktywność Ryszarda Bugaja w podziemiu solidarnościowym. W szeregi związku wstąpił w 1980 roku, należał też do Towarzystwa Kursów Naukowych, a w 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Bugaj to jeden z założycieli lewicowego stowarzyszenia politycznego Solidarność Pracy. Obejmował stanowisko lidera Unii Pracy w latach 1993–1997, do 1997 roku trzykrotnie obejmował stanowisko posła.
Ryszard Bugaj – książki
Ryszard Bugaj wydał w 2010 roku książkę autobiograficzną "O sobie i innych", w której opowiada o swojej działalności w "Solidarności", a także późniejszej aktywności na polskiej scenie politycznej. Podobną tematykę autor porusza w publikacji "Plusy dodatnie i ujemne, czyli polski kapitalizm bez solidarności" (2015), analizując przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne, które rozpoczęły się w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.
Ryszard Bugaj to współautor pracy zbiorowej "Żałoba" (2010), stanowiącej kronikę wydarzeń, które nastąpiły po katastrofie smoleńskiej.
Data urodzenia | 22.02.1944 |
Miejsce urodzenia | Gawłów |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze