Trwa ładowanie...
recenzja
15 października 2010, 10:53

Różowy marmur i cynowe sufity

Różowy marmur i cynowe sufityŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

Kate i Tim Welchowie są niezwykle normalni i wyjątkowo zwyczajni. Kate zajmuje się wychowywaniem dzieci, gotowaniem obiadów i sprzątaniem domu. „Dziś posmarowałam masłem grzankę. Wylizałam ciasto z drewnianej łyżeczki. Pchałam sanki przez śnieg (...). No więc taki właśnie był mój dzień". Tim uczy historii w jednej z nowojorskich szkół i pracuje nad rozprawą doktorską. Nawet po tymczasowym odwróceniu małżeńskich ról, Kate i Tim natychmiastowo odzyskują równowagę i oswajają nową rzeczywistość. „Może i świat zmierza ku zagładzie , ale nie rodzina Welchów, tu, na Oak Lane , nie, my się nie dajemy (...)". Welchowie w pełni świadomie akceptują monotonię codzienności, a rutynę utożsamiają z główną zasadą rodzinnego szczęścia. Swoje życie określają jako stałe dążenie ku „czemuś dobremu i prostemu". Kate i Tim nie aspirują do żadnych zmian, ponieważ status quo zawiera wszystko, co przedstawia dla nich wartość. Pewnego dnia tę ze wszech miar celebrowaną i afirmowaną codzienność przerywa pojawienie się Anny Brody.
Wraz z Anną w życiu Welchów pojawiają się kominki z różowego marmuru, kolumienki w porządku toskańskim, cynowe sufity, wypolerowane parkiety, muzyka Beethovena, drogie wina i przyjęcia.

Wyższe sfery to kolejna powieść Petera Hedgesa – autora bestsellerowego * Co gryzie Gilberta Grape'a. Niektórzy recenzenci uważają, że Hedges popełnił teraz swoją najlepszą książkę, ale ja wstrzymam się od tego rodzaju entuzjazmu i euforii. Zamiast więc odwoływać się do określeń typu „wspaniała", „cudowna", „fantastyczna"..., stwierdzę, że książka jest po prostu dobra. Na szczególną uwagę zasługuje podwójna narracja powieści. *Kate i Tim to jedna historia, ale dwie zupełnie odrębne perspektywy. Peter Hedges świetnie odnalazł się w roli i przede wszystkim umyśle Kate Welch. Kobiecość Kate nie uległa ani pozornie oczywistej maskulinizacji ani niebezpiecznej w tym przypadku sztucznej feminizacji; Hedges stworzył kobietę autentyczną i wiarygodną. Narracja Welchów sporadycznie przerywana jest opowieściami osób trzecich – czytelnik zyskuje w ten sposób złudne, ale jakże pożądane wrażenie wszechwiedzy. „Wyższe
sfery" są za mało wyszukane i wysublimowane w swej treści, by usatysfakcjonować takowe. Mnie natomiast, jako przedstawicielce klasy średniej, powieść Petera Hedgesa wydaje się godną polecenia.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj