Rok Juliana Tuwima rozpoczęty
W 100. rocznicę poetyckiego debiutu Juliana Tuwima rozpoczęły się w niedzielę w Łodzi obchody, ustanowionego przez Sejm Roku Tuwima. Łodzianie mogli usłyszeć debiutancki wiersz poety i rockowe aranżacje jego utworów.
W 100. rocznicę poetyckiego debiutu Juliana Tuwima rozpoczęły się w niedzielę w Łodzi obchody, ustanowionego przez Sejm Roku Tuwima. Łodzianie mogli usłyszeć debiutancki wiersz poety i rockowe aranżacje jego utworów.
Obchody Roku Tuwima - ustanowionego przez Sejm w 60. rocznicę śmierci poety - organizuje jego rodzinne miasta - Łódź. W niedzielę zainaugurowała je impreza przy pomniku Ławeczce Tuwima przed łódzkim magistratem. Okazją była przypadająca tego dnia 100. rocznica debiutu poety - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim" w 1913 roku. W uroczystości wzięły udział władze miasta i parlamentarzyści PO.
Zaprezentowano debiutancki wiersz Tuwima, a zespół Rambo Jet wykonał kilka wierszy poety w rockowych aranżacjach. Podczas inauguracji o łódzkich latach Tuwima opowiadał senator i znawca miasta Ryszard Bonisławski, a łodzianom rozdawano okolicznościową jednodniówkę z wierszem "Prośba". Posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska - przewodnicząca sejmowej komisji kultury - podkreśliła, że cieszy się, iż dzięki obchodom Roku Tuwima Polska przypomni sobie o poecie, ale być może spojrzy też innymi oczyma na Łódź.
"Widzę, że Tuwim i ten Rok jednoczy wszystkich w Łodzi" - mówiła posłanka. Wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak podkreśliła, że Tuwim jest dla łodzian postacią niezwykle ważną i zapowiedziała, że miasto przygotowuje w ramach obchodów wiele wydarzeń zarówno o charakterze lokalnym jak i ogólnopolskim. Jak powiedziała PAP Nowak 24 stycznia miasto planuje zorganizować na terenie Sejmu happening, którym podziękuje za Rok Tuwima. W najbliższym czasie mają zostać ogłoszone konkursy na plakat i logo obchodów, a także uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa. Planowane jest także m.in. przygotowanie wystawy multimedialnej "O gorejącej treści zdarzeń", która ma być pokazywana w całej Polsce, ale także za granicą, koncert muzyki "Słopiewnie", czyli poezja Tuwima w interpretacji kompozytorów XX wieku, czy plenerowy spektakl "Bal w Operze".
Wśród innych wydarzeń znaleźć się mają m.in. przegląd piosenki aktorskiej do wierszy Tuwima, koncerty zespołów rockowych czy organizacja działań artystycznych w pociągu "Tuwim" relacji Łódź - Warszawa. Miasto planuje też odsłonięcie pamiątkowej tablicy na kamienicy przy ul. Kilińskiego 46, w której urodził się poeta. "Myślę, że ten rok będzie taki, że nikt o Tuwimie nie będzie mogła ani na chwilę zapomnieć, ani w Łodzi, ani mam nadzieję w całej Polsce" - dodała Nowak. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział w piątek w Sejmie wsparcie organizatorów obchodów Roku Tuwima kwotą 800 tys. zł.
Zapowiedział jednocześnie, że zwiększy środki na obchody pod warunkiem, że zostaną one przeznaczone "na ciekawe projekty, które będą inwestycjami w wiedzę i wrażliwość". Miasto zapisało w tegorocznym budżecie 300 tys. zł na obchody Roku Tuwima.
"Środki te wystarczą na uzupełnienie wkładu własnego do projektu, który złożyliśmy do ministra kultury. Mam nadzieję jednak, że nie będą to jedyne pieniądze i liczę, że będziemy mogli pozyskać dodatkowe środki na inne duże wydarzenia" - zaznaczyła wiceprezydent Nowak. Minister kultury chciałby, aby w Łodzi powstał - związany z Tuwimem - ośrodek, który po zakończeniu 2013 r. będzie kontynuować działalność.
* Julian Tuwim (1894-1953) - urodzony w Łodzi poeta, satyryk i publicysta, był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander i jednym z najsłynniejszych polskich poetów. Zadebiutował w 1913 roku wierszem "Prośba" wydrukowanym w "Kurierze Warszawskim".* W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander.
Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Treść gorejąca" (1936), poematu "Kwiaty polskie" oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. "Lokomotywa", "Abecadło","Słoń Trąbalski". Zmarł w 1953 roku w Zakopanem; pochowany jest na warszawskich Powązkach. Poeta poświęcił rodzinnej Łodzi kilka swoich utworów. W wierszu "Łódź" pisał: "Niechaj potomni przestaną snuć, Domysły "w sprawie Tuwima", Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź, To moja kolebka rodzima!".