Trwa ładowanie...
d1m23iz

Renata Kim

facebook.com
Źródło: facebook.com

Renata Kim jest dziennikarką tygodnika "Newsweek" oraz portalu Onet.pl. Ma na koncie dwie książki, w których przybliża sylwetki aktora Jacka Poniedziałka i reżysera Andrzeja Żuławskiego.

Renata Kim - życiorys i działalność

Renata Kim urodziła się w 1966 r. w Krakowie. Tam uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studia na kierunku filologia orientalna na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła w 1985 r. Najpierw związana była głównie z radiem. Prowadziła audycje w RMF FM, Trójce i Sekcji Polskiej BBC. Po kilkunastu latach wymieniła radio na prasę, pracując dla "Dziennika", "Przekroju" i "Wprost". Obecnie jest szefową działu "Społeczeństwo" w tygodniu "Newsweek". Prowadzi również programy w Onecie: "Z kim dziś?" i "Opinie", w których zaprasza gości i porusza w aktualne tematy.
Renata Kim ma męża, pochodzącego z Korei Południowej. Para wychowuje córkę Rinę. Mieszkają w Warszawie.
Dziennikarka chętnie uprawia sport. Wśród jej ulubionych dyscyplin są taekwondo, snowboard i golf. Uwielbia także taniec, a w szczególności zumbę.

Renata Kim - książki

Renata Kim napisała jak dotąd dwie książki: "Wyjście z cienia"(2010) i "Ostatnie słowo"(2011). Obie są wywiadami z ludźmi filmu.

"Wyjście z cienia" opowiada o wspomnieniach aktora Jacka Poniedziałka, który był pierwszą osobą publiczną w Polsce, która ujawniła swą homoseksualną orientację. Poniedziałek odnosi się do swojego dzieciństwa i dorastania, a także do rzeczywistości polskich homoseksualistów w okresie PRL-u. Aktora można zobaczyć w wielu popularnych serialach, takich jak: "M jak Miłość", "Magda M.", "Na Wspólnej" czy "Klub szalonych dziewic".

"Ostatnie słowo" to opowieść Andrzeja Żuławskiego o swoim życiu zawodowym i prywatnym oraz o ludzi, których spotkał na swojej drodze. Książka jest próbą rozliczenia ze swoimi wspomnieniami. Zawiera też opinie Żuławskiego na temat filmu polskiego i zagranicznego, mentalności rodaków i historii. Reżyser "Kosmosu", "Na srebrnym globie" czy "Opętania" był wcześniej bohaterem skandalu za sprawą swojej książki "Nocnik". W niezbyt pochlebnie opisanej postaci Esterki, Weronika Rosati rozpoznała siebie i oskarżyła byłego partnera o naruszenie dóbr osobistych. Aktorka sprawę wygrała. Żuławski zmarł w 2016 r. na chorobę nowotworową. Tytuł książki Renaty Kim, "Ostatnie słowo", jest wobec tego wyjątkowo trafny.

d1m23iz

Podziel się opinią

20
17
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m23iz
d1m23iz
d1m23iz