Trwa ładowanie...
recenzja
13 marca 2012, 09:50

Remedium na starość i depresję

Remedium na starość i depresjęŹródło: "__wlasne
d1qhtpt
d1qhtpt

Od czasów szkoły bezwzględną niechęcią darzę wszelkie książki o roślinkach, robaczkach, motylkach i zwierzątkach. Słowem – o wszystkim, co się w jakikolwiek sposób łączy z pojęciem „biologia”. Po Rośliny sięgnęłam jednak z premedytacją, bo sam tytuł obiecywał, że mam szansę dowiedzieć się sporo - i będą to informacje zdecydowanie nowe - na temat roślin, które znam głównie z kulinarnych fascynacji. I tak się stało, ponieważ jest to w pewnym sensie przegląd historycznych dokonań kilkunastu roślin, znanych z naszych stołów, ale nie tylko.

Historycznego wprowadzenia doczeka się zatem i poczciwy bananowiec, poznajemy bogactwo Indian czyli lekką i miękką bawełnę, którą wcale nie byli zachwyceni europejscy najeźdźcy, noszący szorstkie tkaniny wełniane. Odpowiadamy sobie na pytanie, skąd się wzięła chinina (pewnego razu chora na malarię puma zaczęła oblizywać korę chinowca, co podejrzano i wykorzystano). Jest też przegląd przypraw (cynamon, czosnek, pieprz), odpowiedź na pytanie, dlaczego u nas się przyjęły ziemniaki i w jaki sposób były one uprawiane początkowo (bo „pyra” rośnie w zimnych glebach, czyli polskie gleby świetnie się do tego nadają na moje nieszczęście). Poznajemy tajemnice napojów – herbaty, kakao, kawy czy yerba mate - alternatywy dla kawy i herbaty. Autor zdradza także tajemnice starożytnych papirusów i daru od bogów – kukurydzy, którą amerykańscy rolnicy zużywają głównie jako paszę dla zwierząt, chociaż była dana jako pokarm boski dla ludzi.

Autor przywozi ze swoich podróży nie tylko fotografie, ale i pasjonujące historie, które doskonale uzupełniają materiał.W końcu książkę o roślinach można przecież napisać jak klasyczny zielnik – obok zdjęcia podejrzanej roślinki można wstawić krótki opis, podając gatunek i całą serię informacji po łacinie, które wciągną, ale tylko garstkę osób zainteresowanych tematem.

Czasem te ciekawostki są na tyle absorbujące, że doskonale zapadają w pamięć. Ot, choćby opisana także na okładce historia o tym, że jeszcze w XVII wieku syfilis leczono sypianiem z czarnoskórymi dziewicami. I jakby tego było mało – miało to naprawdę sens z medycznego punktu widzenia. Dlaczego? – odpowiedź w książce. Czy warto zatem poświęcić parę długich wieczorów na poznanie historii ludzkości z perspektywy nędznych roślin? Oczywiście. Będzie to udana podróż między zielonymi listkami, z pikantnym dodatkiem przypraw, prowadząca do wykwintnej kolacji przy świecach. Bohaterów będzie mnóstwo, ale w centrum zainteresowań pozostają użyteczne rośliny.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj