Spacerując po lesie, łąkach, polach, i ogrodach mamy okazję przyjrzeć się wielu roślinom, ziołom i kwiatom. Niestety nie zawsze możemy odpowiedzieć na pytanie dziecka o ich nazwę. Ten zielnik oprowadza dzieci i dorosłych po królestwie dzikich roślin, uczy spostrzegawczości i wrażliwości na potrzeby naturalnego środowiska. Podpowiada kiedy zbierać kwiaty, jak suszyć zioła, które rośliny są pod ochroną. Chyba każdy z nas widział mak polny, chabra bławatka, mniszka lekarskiego, ale czy wiecie, jak wygląda cykoria podróżnik albo dziewanna wielokwiatowa? Czy wiecie, która roślina ukrywa się pod nazwą komonica zwyczajna? Z pewnością kojarzycie krwawnik pospolity i koniczynę łąkową, ale czy potraficie odróżnić pięciornik gęsi na przykład od kurzego ziela?
Na początku ta książeczka wydała mi się zbyt uboga treściowo, ale potem przekonałam się, że jest dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci. Po spacerze malec chętnie zajrzy do tego zielnika, żeby przekonać się jaką roślinę znalazło, a potem przechodząc obok będzie kojarzyło napotkane ziele ze znaną mu nazwą. Zielnik autorstwa Agnieszki Rekłajtis-Zawady jest wyjątkowy dzięki dużym, ładnym zdjęciom. Podpisy i krótka charakterystyka rośliny, napisana dużą czcionką, przyciągnie wzrok nawet trzylatka, a starsze dziecko będzie mogło samo przeczytać lub wysłuchać tekstu o wybranej roślinie. Ta książka pomaga rozwijać zainteresowania botaniką i środowiskiem. Być może po przeczytaniu, założycie własny zielnik z "owocami ze spacerów" i może znajdą się nim zioła opisane w tej książce. Prowadzenie takiego zielnika: zbieranie, suszenie i wklejanie roślin do zeszytu - to dla dziecka wielka frajda. To nie tylko zabawa, ale też edukacja, która z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Warto zainteresować już najmłodsze dzieci książkami popularyzującymi wiedzę. Zielnik. Kwiaty pól i łąk robi to w przystępnej i atrakcyjnej dla naszych pociech formie. Wydawnictwo Arkady i tym razem postarało się o piękną szatę graficzną i okładkę. Autorka wybrała najczęściej występujące, pospolite rośliny, które możemy zobaczyć nawet w mieście. Jej opisy są napisane prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem,. Wyjaśnienia są logiczne i obrazowe, dzięki czemu dziecko nie będzie miało problemów ze zrozumieniem takich pojęć jak: czopki, pręciki, słupek, roślina jednoroczna, dwuletnia, wieloroczna. Pozna budowę rośliny i kwiatu oraz nauczy się rozróżniać zboża. Podane ciekawostki zadziwią niejednego dorosłego. Bardzo atrakcyjne wprowadzenie do świata dzikich roślin!