"Milczenie" Verbitsky'ego
Czy Jorge Bergoglio, który w momencie przejęcia władzy przez wojskową juntę w 1976 roku stał już na czele zakonu jezuitów, wiedział o zbrodniach reżimu, a mimo to milczał? Zdaniem jednego z najbardziej znanych argentyńskich dziennikarzy śledczych, Horatia Verbitsky'ego, autora książki "Milczenie. Tajne stosunki Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową. Od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia" (Wyd. Prószyński i S-ka), Bergoglio miał nawet wydać władzom tych braci, którzy byli podejrzani o związki z organizacjami komunistycznymi.
"To, że sama hierarchia kościelna poczuwa się do winy, nie ulega wątpliwości. W 2000 roku konferencja episkopatu Argentyny publicznie przyznała się do zbyt bliskiej współpracy z juntą generała Jorge Rafaela Videla, który dwa tygodnie temu został po raz kolejny skazany na dożywocie.
"Chcemy wyspowiadać się przed Bogiem ze wszystkich złych rzeczy, których dokonaliśmy - napisali przed trzynastu laty argentyńscy hierarchowie" - czytamy w artykule w "Rzeczpospolitej" z marca 2013 roku.