Książki dla najważniejszych ludzi na świecie
Dokąd iść? Mapy mówią do nas , Heekyoung Kim (tekst), Krystyna Lipka-Sztarbałło (ilustracje), tł. Jiwone Lee, Warszawa: Entliczek, 2012.
Heekyoung Kim i Krystyna Lipka-Sztarbałło zabierają nas w precyzyjnie odmierzoną podróż przez kolejne wcielenia map, od najwcześniejszych znalezisk z wysp Pacyfiku, poprzez kolejne średniowieczne i nowożytne wcielenia, aż do zupełnie współczesnych map miast, schematów informacyjnych, map satelitarnych, ale też tych mniej oczywistych - mówionej map w nawigacji czy map DNA. Wędrujemy przez kolejne kultury, niektóre całkiem odległe od basenu Morza Śródziemnego, bo ta książka, co warto podkreślić, jest wolna od błędu instynktownego europocentryzmu, i przez kolejne, bardzo zresztą różne, koncepcje świata, które cierpliwie nam obie autorki objaśniają.
Jednakże "Dokąd iść?" nie jest ani atlasem, ani historią znaków graficznych, ani zbiorem ciekawostek. Autorki robią coś znacznie trudniejszego: pokazują, w jaki sposób świat zmienia się w znak graficzny. Pokazują, że mapa w tej formie, jaką znamy, wcale nie jest oczywista. Pokazują również, że żadna z tych metamorfoz rzeczywistości w znak nie jest przezroczysta, ponieważ mapa jest zawsze interpretacją i to na kilku poziomach. Zawsze jest wyborem jakichś elementów i pominięciem innych. I zawsze kryje się w niej idea, która organizuje mapę, pomagając człowiekowi odnaleźć się w labiryncie świata.
Wytłumaczenie dziecku, jak te idee się pojawiają i transformują poprzez wieki, wymaga ogromnej dyscypliny intelektualnej - i to od obu autorek, bo w "Dokąd iść?" tekst i obraz idealnie się dopełniają. Kto by pomyślał, że książka o mapach może okazać się tak oszałamiającą podróżą poprzez historię idei.