Książki dla najważniejszych ludzi na świecie
Wielkie małe kobietki , Aleksandra Polewska (tekst), Ola Krzanowska (ilustracje), wyd. Kraków: Czerwony Konik, 2012.
A jeśli przez przypadek wolicie się Państwo trzymać nieco dalej od wojny, proszę sięgnąć po "Wielkie małe kobietki" Aleksandry Polewskiej. Zamysł tej książki jest nieskomplikowany: autorka zbiera w jeden tomik pięć prosto napisanych opowiadań o małych dziewczynkach, które kiedy dorosną, zostaną zapamiętane jako Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel, Agata Christie, Edith Piaf i Audrey Hepburn. Każde opowiadanie opatrzono krótką notką biograficzną, która pomaga odsiać literacką fikcję od faktów.
Co zatem ujmuje w "Wielkich małych kobietkach"? Przede wszystkim dobór bohaterek, bo to bardzo znaczące, że oprócz Marie Skłodowskiej-Curie, która wydaje się oczywistym wyborem, spotykamy wielkie postaci kultury, by nie rzec wręcz popkultury - to znak, jak zmieniło się myślenie o przeszłości i ciekawa próba pokazania obecności kobiet w sferach wpływu mniej oczywistych niż nauka i wielka polityka.
Opowiadania są nieprzeciążone realiami historycznymi, momentami mocno ugładzone - jak tekst o Edith Piaf, dorastającej w wesołym domku wśród miłych przybranych starszych sióstr, który to domek w istocie był domem publicznym, o czym się nie dowiadujemy - ale właśnie to pomaga małemu czytelnikowi utożsamić się z bohaterkami i uwierzyć, że wszystko jest możliwe.