Trwa ładowanie...
18 listopada 2011, 14:32

Poznać i zrozumieć współczesnego człowieka, czyli siebie

Dwie najnowsze książki z serii Focus Cywilizacje: Sekrety geniuszu oraz Rodzina naszych czasów są najlepszym dowodem na to, że o nauce można pisać w sposób zarówno merytorycznie bardzo wartościowy, jak i pasjonujący

Poznać i zrozumieć współczesnego człowieka, czyli siebieŹródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Dwie najnowsze książki z serii Focus Cywilizacje: Sekrety geniuszu oraz Rodzina naszych czasów są najlepszym dowodem na to, że o nauce można pisać w sposób zarówno merytorycznie bardzo wartościowy, jak i pasjonujący.

Sekrety geniuszuto, jak wskazuje już sam tytuł, próba odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest ludzki geniusz, jak zmieniało się podejście do tej kwestii na przestrzeni wieków, a jak zapatruje się na nią współczesna nauka? Autorzy każdego z rozdziałów w pełen pasji sposób opowiadają o losach ludzi, którzy swoimi odkryciami zmienili historię świata i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, w czym tkwiła tajemnica ich sukcesu. Stereotypem wynalazcy i geniusza jest zwykle dziwak lub szaleniec, lecz czy taki obraz znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Czy wysokie IQ gwarantuje życiowy sukces i zwiększa szanse na zostanie genialnym odkrywcą? Kim jest człowiek mogący szczycić się najlepszą pamięcią i kto dokonał rekordowej liczby odkryć naukowych? Tutaj znajdziemy odpowiedzi na te, jak i wiele innych dociekliwych pytań.

W Rodzinie naszych czasów przyjrzymy się z kolei współczesnej „podstawowej komórce społecznej”. Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich dziesięcioleciach instytucja rodziny w Polsce i na świecie uległa znacznemu osłabieniu. Coraz więcej jest rodzin rozbitych i niepełnych - tradycyjny, wielodzietny model zostaje zastąpiony opartym na luźnych więzach związkiem partnerskim. Autorzy książki za swój cel obrali próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, czemu tak się dzieje? Czy przyczyna tkwi w ludziach, czy też poza nimi – w środowisku, w którym żyją? W jaki sposób wielkie i globalne zjawiska, takie jak procesy demograficzne, rozwój techniki oraz promowany przez media styl życia, wpływają na losy każdej pojedynczej rodziny? Wszyscy, których zaciekawiły powyższe pytania, powinni koniecznie sięgnąć po te pozycję.

Autorami wszystkich esejów są ludzie nauki, nierzadko wykładowcy i pracownicy naukowi, a także pisarze i publicyści, co gwarantuje to wysoki poziom merytoryczny publikacji.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj