Trwa ładowanie...
d2y66sq
23-05-2013 00:00

Poza dobrem i złem

książka
Oceń jako pierwszy:
d2y66sq
Poza dobrem i złem
Tytuł oryginalny

Jenseits von Gut und Böse. Warum wir ohne Moral die besseren Menschen sind

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Idea zła to czysty absurd, silnie zakorzeniony w naszych umysłach. Gdy przyjrzymy się jej dokładnie, rozpoznamy wyraźnie, że złych i dobrych ludzi nie ma tak samo jak złych czy dobrych kotów, słoni, dżdżownic albo delfinów.

Moralność jest tym, co czyni z nas ludzi cywilizowanych – tak przynajmniej zakłada większość z nas. A gdyby się okazało, że to właśnie podział świata na dobry i zły jest przyczyną wszystkich naszych nieszczęść…?

Zdaniem autora „zło” i „dobro” to pojęcia abstrakcyjne, niemające realnych odpowiedników w pozaziemskich sferach, istniejące jedynie w ludzkiej wyobraźni. Nie oznacza to, że w doczesnym życiu nie doświadczamy stanów negatywnych, nazywanych przez większość z nas złymi. Jednak nie są one manifestacją „ciemnych mocy”, lecz zwykłym skutkiem nieświadomego, niedojrzałego obchodzenia się człowieka z jego jakże ludzkim, pełnym humanitaryzmu potencjałem.

Michael Schmidt-Salomon, stawiając na głowie nasze dotychczasowe postrzeganie moralności, pokazuje, jak odnaleźć byt bardziej wyzwolony, jak rozwinąć etykę przepełnioną prawdziwym człowieczeństwem.

Poza dobrem i złem jest doskonałym wprowadzeniem do lepszego zrozumienia psychologicznych podstaw „ciemnej strony mocy” – przede wszystkim zaś ukazuje na podstawie najnowszych rozpoznań neurobiologii uzależnienie człowieka od kształtujących go czynników socjalnych i genetycznych.

Poza dobrem i złem
Numer ISBN

978-83-935437-9-3

Wymiary

145x205

Gatunek

Filozofia i etyka

Oprawa

3

Liczba stron

320

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y66sq
d2y66sq
d2y66sq