Trwa ładowanie...
komiks
02-01-2014 14:43

Powstanie komiks o tradycjach tatarskich

Komiks "Tatariada" o tatarskich tradycjach, rytuałach, przesądach i świętach ukaże się pod koniec 2014. To inicjatywa Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP. Wydawnictwo ma w przystępny sposób tłumaczyć tatarskie zwyczaje.

Powstanie komiks o tradycjach tatarskichŹródło: Lilly M/Wikimedia (Tatarski meczet w Bohonikach)
d17vgqo
d17vgqo

Komiks "Tatariada" o tatarskich tradycjach, rytuałach, przesądach i świętach ukaże się pod koniec 2014. To inicjatywa Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP. Wydawnictwo ma w przystępny sposób tłumaczyć tatarskie zwyczaje.

Komiks finansowany jest z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy - powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR oraz jedna z pomysłodawczyń komiksu.

Wydawnictwo ma być kolażem archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz dostępnych grafik dotyczących społeczności tatarskiej. Pawlic-Miśkiewicz powiedziała, że ta graficzna opowieść ma tłumaczyć dzieciom i młodzieży tatarskie zwyczaje, ale też utrwalać przekazywane ustnie od wieków tradycje. Dodała, że ma też zachęcać młodych Tatarów do kultywowania tych tradycji.

W komiksie ukazane będą m.in. święta wynikające z kalendarza muzułmańskiego, w tym dwa najważniejsze święta - Ramadan Bajram na zakończenie postu muzułmańskiego oraz Kurban Bajram, święto ofiarowania.

Pawlic-Miśkiewicz chce też, aby w książce przedstawione zostały obrzędy m.in. azan, czyli włączenie dziecka do wspólnoty muzułmańskiej, ale też obrzędy związane ze ślubem czy pogrzebem. Mają też się znaleźć sprawy - jak je określiła - "dnia codziennego", jak zwyczaje kulinarne, np. robienie tradycyjnej potrawy tatarskiej - pierekaczewników.

d17vgqo

Większość materiałów potrzebnych do stworzenia komiksu już jest. Ale - jak dodała Pawlic-Miśkiewicz - teraz będzie czas, by zapytać starszyznę, czy nie pamiętają zwyczajów typowych dla ich wsi czy rodziny, będzie to także czas, by pozyskać archiwalne fotografie.

Promocja komiksu ma się odbyć pod koniec roku.

Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj