Trwa ładowanie...
pismo
23-04-2010 13:35

Powstała oryginalna śląska czcionka oparta na historycznych wzorach

Powstała oryginalna śląska czcionka oparta na historycznych wzorachŹródło: Inne
dp5t6z4
dp5t6z4

Górny Śląsk, jako jedyny region w Polsce, ma własny, wyjątkowy krój pisma. Nowa czcionka, nazwana silesiana 2006, wykorzystywana będzie m.in. przez władze województwa w materiałach promocyjnych i uroczystych dokumentach. Prawdopodobnie zostanie też udostępniona wszystkim chętnym.

Krój śląskiej czcionki to dzieło śląskiego mistrza kaligrafii Henryka Sakwerdy i typografa Artura Frankowskiego. Nad opracowaniem właściwego kroju pracowali ponad trzy miesiące. Większość tego czasu zajęły im poszukiwania w archiwach charakterystycznych cech czcionek stosowanych w historycznych śląskich dokumentach.

W wyniku tych badań uznali, że znaki czcionki powinny być pochyłe i wywodzić się z tradycyjnej kaligrafii.Krój silesiany 2006 oparli m.in. na wzorze tzw. Kurrenty – odręcznego pisma o gotyckich korzeniach, powszechnie stosowanego na Śląsku w XVII-XIX wieku. Projekt znaków wykreślił odręcznie Sakwerda, Frankowski nadał mu formę cyfrową.

– Ta czcionka świetnie oddaje charakter Górnego Śląska. Jej kanciastość przypomina o industrialności regionu, natomiast pochylenie liter ma charakter uroczysty – powiedziała Ewa Trzcionka ze Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, który był współpomysłodawcą stworzenia śląskiego kroju czcionki.

Silesianę 2006 pokazano po raz pierwszy w Katowicach podczas wernisażu specjalnie przygotowanej z tej okazji wystawy typograficznej w Bibliotece Śląskiej. Ekspozycja prezentuje m.in. szkice do projektu i ostateczną postać nowej czcionki, rękopisy i starodruki ze zbiorów specjalnych Biblioteki oraz Książnicy Cieszyńskiej, kaligrafię i projekty pism Sakwerdy oraz kroje czcionek zaprojektowane przez Frankowskiego.

dp5t6z4

Wystawie towarzyszyć będą wykłady i warsztaty poświęcone typografii, dzieci będą mogły bawić się literkami. Od połowy listopada będzie można ją też oglądać w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, natomiast w marcu przyszłego roku – w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

* Projekt nowej śląskiej czcionki został zrealizowany przy współpracy samorządu woj. śląskiego, Biblioteki Śląskiej, Książnicy Cieszyńskiej, a także Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.*

dp5t6z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp5t6z4