Trwa ładowanie...
recenzja
26 kwietnia 2010, 16:01

Poświętnik czczony czyli cheper dżesef

Poświętnik czczony czyli cheper dżesefŹródło: Inne
d2hcejq
d2hcejq

Jest strasznie ciepło i sucho. Piasek pustyni leniwie przesypuje się w objęciach swojej odwiecznej klepsydry. Powietrze faluje, tworząc obrazy, których nikt nie rozumie. A on idzie, wytrwały, nie znoszący sprzeciwu. Zawsze na zachód. Powoli tocząc swoją kulkę. Egipcjanin ostrożnie usuwa mu się z drogi. Nie może go ani skrzywdzić, ani nawet przestąpić drogi. Bo przed bogiem należy się tylko skłaniać i oddawać mu cześć. A ten mały żuk Scarabaeus sacer L. jest dla Egipcjanina bogiem. Bogiem, którego przedstawienie Egipcjanin będzie nosił za życia i po śmierci. Bogiem Chepri, tym, który posiada umiejętność ponownego rodzenia się. Powstawania z ziemi, wprost z niczego. Cheper – „być, stawać się”. Każdego dnia na nowo. Jako młody bóg Re, poranna, odmłodzona postać toczy się po nieboskłonie, by wieczorem zmienić się w baraniogłowego boga Atuma. „Cheper dżesef”, czyli „ten, który powstaje sam z siebie”.

Stał się ukochanym bogiem Egipcjan. Nierozerwalnie złączonym z umieraniem, a dokładniej wiarą w ponowne narodzenie. W życie po drugiej stronie, to najważniejsze, bo przecież egzystencja na ziemi jest tylko „okresem przejściowym”. Staje się nadzieją i pomocą. Egipcjanie namiętnie wierzyli w amulety. I posiadali ich ogromne ilości. W ten sposób nie imały się ich złe duchy ani na tej ziemi, ani w zaświatach, a skarabeusz był jednym z najczęściej używanych obok znaku życia ankh, czy znaku opieki.

Joachim Śliwa to nasz polski skarabeolog. Jeżeli można tak powiedzieć. Jego artykuły często można spotkać w czasopismach naukowych. Nie ma się co dziwić, iż postanowił przybliżyć wszystkim swój ulubiony temat, w końcu Egipt święci ostatnio tryumfy, nie tylko w nauce, ale i w domach zwykłych ludzi. Jakbyśmy powrócili do czasów, które minęły sto lat temu. Kiedy skarabeusze gromadzono, uświęcano w nowym czasie, ponownie, dając im znowu życie. Autor ze smakiem pozwala nam poznać skarabeusze, poprzez kolekcje, które są najbardziej znane.

Skarabeusze egipskie to miła praca. Niezbyt obciążająca umysł. W łatwy sposób wprowadzająca człowieka nie tylko w świat skarabeuszy, ale zahaczająca również o wierzenia samych Egipcjan. Skarabeusze przedstawią nam się od początku, poprzez malownicze wprowadzenie, poprzez rolę jaką odgrywały w wierzeniach egipskich, historię ich badań, aż po ich odmiany. Poznamy skarabeusze hyksoskie, kommemoratywne, sercowe, te z imionami władców i bogów. Wszystko przesycone rycinami i malowniczymi zdjęciami. Z dodatkiem bibliografii, słowniczka i tablicy chronologicznej.

d2hcejq

Autor przedstawi nam też naśladownictwa i falsyfikaty, oraz skarabeusze w tradycji nowożytnej. Znajdzie się też miejsce na najnowsze książki, w których skarabeusze sprowokowały fabułę. To prosta i w pewnym sensie radosna pozycja. Odrobinę pobieżna, ale w swej dostępnej treści dokładna, nie obciążająca umysłu, ale dająca pewne poczucie poznania. Napisana sprawnym językiem, nie przesyconym egiptologicznymi sformułowaniami. Książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej...

d2hcejq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hcejq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj