Trwa ładowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:45

Porozumienie o modernizacji bibliotek publicznych

Porozumienie o modernizacji bibliotek publicznychŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Przekształcenie bibliotek w miasteczkach i wsiach w nowoczesne centra kulturalno-edukacyjne zakłada porozumienie podpisane przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Jerzego Koźmińskiego.

Porozumienie o współpracy w ramach modernizacji i wsparcia publicznych bibliotek podpisano w piątek w Warszawie. Modernizacja bibliotek publicznych w małych miejscowościach będzie odbywać się w ramach nowego programu resortu kultury Biblioteka i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

- Spotkały się dwie bardzo zbieżne inicjatywy - przygotowywane niezależnie od siebie: jedna to program Biblioteka ministerstwa kultury, a druga to przygotowywana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności inicjatywa, mającą na celu przekształcenie bibliotek gminnych w placówki nowoczesne na najwyższym poziomie technicznym i merytorycznym - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski po podpisaniu porozumienia.

Jak wyjaśnił minister, dzięki współpracy w ciągu kilku lat zbudowany zostanie system nowoczesnych placówek bibliotecznych.
- Będą to przede wszystkim (...) miejsca, w których kształcenie, edukowanie w zakresie szeroko rozumianego czytelnictwa będzie odbywało się na najwyższym poziomie - podkreślił Zdrojewski.

dh5hepx

Poinformował, że na ten cel pozyskano środki finansowe na bardzo dużą skalę. Są to środki ministerstwa kultury, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (której partnerem finansowym jest Fundacja Billa i Melindy Gates) oraz samorządów terytorialnych.

Zdrojewski zapewnił, że inicjatywa przekształcenia bibliotek w nowocześniejsze placówki zyskała poparcie bibliotekarzy, ale - jak uściślił - jest ona adresowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży i osób starszych, czyli tych, którzy w jego opinii najbardziej potrzebują pomocy w poruszaniu się po świecie kultury.

Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński tłumaczył, że fundacja przyczyni się do modernizacji bibliotek, zwłaszcza gminnych i wiejskich, poprzez dostarczenie im potrzebnego sprzętu komputerowego, oprogramowania, a także ułatwienie dostępu do internetu. Planowane są także zmiany siedzib bibliotek i szkolenia dla bibliotekarzy.

Realizatorem programu ze strony ministerstwa jest Instytut Książki, kierowany przez Grzegorza Gaudena.
- Ten rok jest rokiem przygotowawczym – powiedział Gauden, wyjaśniając, że faktycznie modernizacja bibliotek rozpocznie się w 2009 roku.

dh5hepx

- To wieloletni program, który będzie dawał szanse przełamania cywilizacyjnego zastoju - ocenił Gauden, podkreślając, że polskie biblioteki są bardzo niedoinwestowane i brakuje im praktycznie wszystkiego.

- Nie ma książek, pieniędzy dla bibliotekarzy, biblioteki są za krótko czynne. (...). Biblioteka, którą sobie wyobrażamy, musi być otwarta od godz. 9 do 21, musi mieścić się przy głównej ulicy czy głównym placu - uważa Gauden.

- Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że tylko 15 proc. bibliotek w Polsce jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. To też trzeba zmienić - ocenił Gauden.

Programem ministerstwa i wsparciem fundacji ma zostać objętych ponad 2 tys. placówek - na 8,5 tys. bibliotek w kraju.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj