Trwa ładowanie...

Pora na dobranoc - album prezentujący zbiór pamiątek z dobranocek

Pora na dobranoc - album prezentujący zbiór pamiątek z dobranocekŹródło: Inne
d9ql4v6
d9ql4v6

Kolekcja pamiątek i przedmiotów tematycznie związanych z dobranockami, które prezentowano w telewizji polskiej od lat 60. do 80. znalazła się w albumie Pora na dobranoc, który trafił do księgarń w Rzeszowie.

Wśród pokazanych w pierwszym tomie albumu przedmiotów znalazły się oryginalne figurki lalek, grających w filmach, i folie z kadrami filmów animowanych. Pokazano też m.in. zabawki, przytulanki, puzzle, klocki, figurki, bombki na choinkę, książeczki, kalendarze, czasopisma poświęcone ulubionym bohaterom dobranocek, takich jak Jacek i Agatka, Miś Uszatek, Gąska Balbinka, Bolek i Lolek, Piaskowy dziadek, Zaczarowany ołówek, Krecik, Kiwaczek czy Pszczółka Maja.

Sporą część kolekcji stanowią zbiory filatelistyczne z postaciami z bajek i całymi kadrami z filmów: znaczki, stemple i kartki pocztowe.

W albumie nie zabrakło również prezentacji przedmiotów codziennego użytku z wizerunkami bohaterów, jak np. talerze i kubki ceramiczne, zegary, lampki nocne, skarbonki, termometry, opakowania po gumach do żucia i batonikach, a także opakowania po kosmetykach, czasem nawet z zawartością (mydła, szampony, olejki, kremy).

d9ql4v6

Wszystkie sfotografowane przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy, który opatrzył album słowem wstępnym. Jest on także współautorem tekstów o samych bajkach, w których zawarł ciekawostki, anegdoty i komentarze.

Ten zbiór przedmiotów zwyczajnych i niezwyczajnych pozwala dostrzec coś więcej niż same filmy. Jest to świadectwo ogromnej popularności, jaką cieszyły się dobranocki oraz ich żywot poza magicznym kręgiem codziennych wieczornych dziesięciu minut. (...) W tych małych niepozornych przedmiotach drzemie jakaś ukryta moc budząca nasze wspomnienia - czytamy w słowie wstępnym.

Większość z pokazanych przedmiotów zostało w styczniu br. przekazanych miastu. Znajdą się w Muzeum Dobranocek, które powstaje w Rzeszowie. Rzecznik prezydenta miasta, Maciej Chłodnicki zapewnił PAP, że muzeum zostanie otwarte jesienią br.

Album został wydany przez wydawnictwo Polimedia w nakładzie pół tysiąca egzemplarzy. W przygotowaniu jest II tom poświęcony dobranockom. Znajdzie się w nich m.in. Miś Colargol, Koziołek Matołek, Reksio, Pomysłowy Dobromir.

d9ql4v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ql4v6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj