Polki biją mężczyzn na głowę. Wyniki badań nie nastrajają pozytywnie
Krajowy Instytut Mediów opracował wyniki badań, które określają stan polskiego czytelnictwa od lipca 2021 r. do marca 2022 r. I nie wygląda to dobrze. Nie dość, że zatrważająco mało Polaków sięga regularnie po jakiekolwiek książki, to zainteresowanie czytaniem spada w narodzie wraz z wiekiem.
Jak donosi "Presserwis", powołując się na wyniki badań Krajowego Instytutu Mediów, w ciągu ostatniego roku 56 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Agencja rządowa powołana do życia w 2020 r. przez KRRiT przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie 31931 osób.
Wśród osób przyznających się do czytania książek najwięcej (44 proc.) miało do czynienia z jedną lekturą w ciągu roku. Po 1-2 książki sięgnęło 16,4 proc. ankietowanych, a tylko co dziesiąty Polak czyta średnio jedną pozycję na kwartał. Pięć i więcej tytułów przeczytało w ciągu roku 17,5 proc. badanych.
Open'er 2022: ewakuacja festiwalowiczów. Powodem załamanie pogody
Wśród czytelników jest znacznie więcej kobiet (48,8 proc.) niż mężczyzn (36 proc.). Co ciekawe, zainteresowanie czytaniem książek przechodzi wraz z wiekiem. Najbardziej aktywnymi czytelnikami są osoby w wieku 16-24 lat (63,9 proc. z tej grupy czyta książki). Aż 2/3 Polaków w wieku 65+ nie miało przez rok ani jednej książki w ręku.
Niebagatelny wpływ na zainteresowanie czytelnictwem ma miejsce zamieszkania i wykształcenie. 65,3 proc. mieszkańców wsi nie czyta wcale. Podobnie jak osoby z wykształceniem zawodowym (72,3 proc.) i podstawowym (67 proc.).
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.