Trwa ładowanie...

Polki biją mężczyzn na głowę. Wyniki badań nie nastrajają pozytywnie

Krajowy Instytut Mediów opracował wyniki badań, które określają stan polskiego czytelnictwa od lipca 2021 r. do marca 2022 r. I nie wygląda to dobrze. Nie dość, że zatrważająco mało Polaków sięga regularnie po jakiekolwiek książki, to zainteresowanie czytaniem spada w narodzie wraz z wiekiem.

W Polsce kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni (zdjęcie ilustracyjne)W Polsce kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: nicole berro, pexels
d1sl7n1
d1sl7n1

Jak donosi "Presserwis", powołując się na wyniki badań Krajowego Instytutu Mediów, w ciągu ostatniego roku 56 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Agencja rządowa powołana do życia w 2020 r. przez KRRiT przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie 31931 osób.

Wśród osób przyznających się do czytania książek najwięcej (44 proc.) miało do czynienia z jedną lekturą w ciągu roku. Po 1-2 książki sięgnęło 16,4 proc. ankietowanych, a tylko co dziesiąty Polak czyta średnio jedną pozycję na kwartał. Pięć i więcej tytułów przeczytało w ciągu roku 17,5 proc. badanych.

Open'er 2022: ewakuacja festiwalowiczów. Powodem załamanie pogody

Wśród czytelników jest znacznie więcej kobiet (48,8 proc.) niż mężczyzn (36 proc.). Co ciekawe, zainteresowanie czytaniem książek przechodzi wraz z wiekiem. Najbardziej aktywnymi czytelnikami są osoby w wieku 16-24 lat (63,9 proc. z tej grupy czyta książki). Aż 2/3 Polaków w wieku 65+ nie miało przez rok ani jednej książki w ręku.

d1sl7n1

Niebagatelny wpływ na zainteresowanie czytelnictwem ma miejsce zamieszkania i wykształcenie. 65,3 proc. mieszkańców wsi nie czyta wcale. Podobnie jak osoby z wykształceniem zawodowym (72,3 proc.) i podstawowym (67 proc.).

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1sl7n1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sl7n1