Cmentarz na Rossie w Wilnie
Stary wileńskie cmentarze, Rossa, założony został na przełomie XVIII i XIX wieku.
Wileński cmentarz jest bardzo charakterystyczne. Leży na wzgórzach porośniętych trawą i starodrzewem. Cechą charakterystyczną jest brak alejek.
Skąd się wzięła i jakie jest pochodzenie nazwy "Rossa" dokładnie nie wiadomo. Wchodząc na jego teren przechodzimy obok grobu matki marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym spoczęło też serce jej syna. Na czarnej granitowej płycie wyryto napis: Matka i serce syna. Widnieją też na niej słowa z poematów Słowackiego Wacław i Beniowski. Po obu stronach grobu-mauzoleum znajdują się kwatery grobów polskich żołnierzy, którzy zginęli wiosną 1919 roku, i AK- owców z 1944 roku.
Pochowani są na Rossie profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, m.in. Joachim Lelewel - historyk, nauczyciel Adama Mickiewicza. Są tu groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego - autora pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i Trzech Krzyży w Wilnie. Na Rossie spoczywają ojciec Juliusza Słowackiego - Euzebiusz Słowacki, a także ojczym poety - profesor patologii August Becu.