Cmentarz Orląt Lwowskich
Jest częścią jest Cmentarza Łyczakowskiego.
Otwarcie Cmentarza Orląt Lwowskich w czerwcu tego roku poprzedziły wieloletnie negocjacje między stroną polską a ukraińską.
spoczywają Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-19 oraz w wojnie polsko-sowieckiej z 1920 roku. Pochowano tam blisko 3 tys. żołnierzy - głównie młodych chłopców. Stąd nazwa - Cmentarz Orląt. W roku 1925 trumna jednego z młodocianych obrońców miasta została przewieziona do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Ponowne otwarcie nekropolii nastąpiło 24 czerwca br. z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy Aleksandra Kwaśniewskiego i Wiktora Juszczenki. Poprzedziło je wiele lat uzgodnień, dotyczących treści napisu na płycie głównej i nagrobkach. Strona ukraińska uważała, że napisy o bohaterstwie Polaków mają charakter antyukraiński. Przedwojenna inskrypcja brzmiała: Nieznanym bohaterom poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich. Ostatecznie, wynegocjowany napis na płycie głównej brzmi: Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę.
Strona ukraińska nie godziła się także na powrót kamiennych lwów, które znajdowały się na Cmentarzu przed II wojną światową. Symbol miasta - lwy to - według strony ukraińskiej - symbol zwycięstwa, stąd niezgoda na ich umieszczenie.