Trwa ładowanie...

Polscy i włoscy przyjaciele pożegnali w Rzymie Ryszarda Kapuścińskiego

Polscy i włoscy przyjaciele pożegnali w Rzymie Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: Inne
d43vk77
d43vk77

Wybitni włoscy poeci, dziennikarze z największych gazet, znawcy i tłumacze literatury polskiej, muzycy, polscy i włoscy przyjaciele Ryszarda Kapuścińskiego wspominali go w środę, w dniu jego pogrzebu, podczas wieczoru w Instytucie Polskim w Rzymie.

W wieczorze wspomnieniowym udział wzięli między innymi publicyści z dzienników „La Repubblica” i „Corriere della Sera”, polonista i wydawca polskiej literatury Francesco Cataluccio, muzyk jazzowy Luigi Cinque, przebywający we włoskiej stolicy Adam Michnik oraz wybitny muzyk i kompozytor Leopold Kozłowski Kleinman.

d43vk77

W trakcie wieczoru zaprezentowano film dokumentalny o Ryszardzie Kapuścińskim z jego wypowiedziami, między innymi na temat jego rodzinnego Polesia, a także fragmentami jego książek.

W Instytucie Polskim panował niezwykły klimat: w pogrążonym w półmroku największym salonie ustawiono stoliki ze stojącymi na nich płonącymi świecami, przy których siedzieli liczni przyjaciele i znajomi Kapuścińskiego . Jeszcze do niedawna regularnie spotykali się z nim w Wiecznym Mieście.

Przypomniano, że niespełna rok temu, w marcu 2006 roku, w tej samej sali Ryszard Kapuściński czytał swoje wiersze.

W czasie środowego wieczoru również czytano poezję wybitnego pisarza i reportażysty, w tym kilka nieznanych dotąd wierszy. Poeta i autor tekstów Jacek Cygan zachęcił obecnych do zaśpiewania i zadedykowania pamięci Ryszarda Kapuścińskiego znanej piosenki „Łatwopalni”.

Adam Michnik zaś w swym wystąpieniu w niesłychanie stanowczy sposób potępił próby szargania pamięci zmarłego, do czego doszło – jak przypomniał – już po jego śmierci na łamach jednej z polskich gazet.

d43vk77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43vk77

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj