Trwa ładowanie...
duwx2pf

Adam Michnik

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Adam Michnik to polski działacz polityczny, historyk, publicysta i pisarz, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" od jej powstania w 1989 roku. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, na koncie ma ponad dwadzieścia książek, także artykuły dla polskich i zagranicznych czasopism.

Adam Michnik – informacje ogólne

Adam Michnik urodził się w 1946 roku w Warszawie, ukończył studia historyczne, należał do PZPR, później do Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, uczestniczył też w obradach Okrągłego Stołu. Michnik znany jest z zaangażowania w życie polityczne, był posłem w latach 1989–1991, był jedną z głównych stron konfliktu podczas afery Rywina. Dziennikarz przez lata pracował w niezależnych czasopismach wydawnictw podziemnych, od 1989 roku jest nieprzerwanie związany z "Gazetą Wyborczą".

Adam Michnik – publicystyka i nagrody

Adam Michnik napisał wiele artykułów m.in. dla "Gazety Wyborczej", niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", francuskich dzienników "Le Monde" i "Libération" oraz amerykańskich czasopism "The New York Review of Books" oraz "The Washington Post".

Za działalność dziennikarską i pisarską Adam Michnik otrzymał wiele nagród, wśród których znalazły się:

  • 1982 – Prix de la Liberte przyznane przez francuski oddział stowarzyszenia pisarzy PEN Club;
  • 1985 – nagroda literacka imienia Andrzeja Kijowskiego;
  • 1995 – Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich;
  • 1996 – Nagroda Dziennikarstwa i Demokracji ufundowana przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie;
  • 2000 – trafił na opracowaną przez Międzynarodowy Instytut Prasy listę "50 Bohaterów wolności prasy";
  • 2006 – trafił na listę 20 najbardziej wpływowych na świecie dziennikarzy opublikowaną przez pismo "Financial Times";
  • 2013 – Nagroda Kisiela w kategorii Publicysta.

Adam Michnik – książki

Spod pióra Adama Michnika wyszły nie tylko artykuły, jest też współautorem takich książek jak "Gen ryzyka w sobie miał..." (2012) "Sprawa Chodorkowskiego" (2013) czy "Kim są Polacy" (2013), a także autorem autobiograficznych wspomnień "Wyznania nawróconego dysydenta" (2003), antologii "Przeciw antysemityzmowi 1936-2009" (2010). Opublikowano również wiele książek prezentujących wybrane eseje Adama Michnika np. "Kościół, lewica, dialog" (2009) czy "Wśród mądrych ludzi" (2009). W 2016 roku ukazała się też książka "Dialogi" napisana wspólnie przez Michnika i rosyjskiego publicystę i blogera Aleksieja Nawalnego.

duwx2pf

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duwx2pf
duwx2pf
duwx2pf
duwx2pf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj