Biblioteki nie znikną
"Przyszłością są systemy abonenckie. Nie będziemy płacić za jednego e-booka, ale za dostęp przez cały miesiąc do książek, gazet, telewizji czy radia internetowego. Myślę, że niedługo to się pojawi na polskim rynku i będzie kosztować 19,90 zł lub 29,90 zł na miesiąc" - mówił ostatnio Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz.
Z powodu szybkiego rozwoju rynku e-książek nie należy się jednak obawiać, że znikną biblioteki. Zmieni się jedynie ich funkcja. "Przejdą gruntowną metamorfozę. Kiedyś to było nie do pomyślenia, a dzisiaj biblioteki muszą mieć swoje działy informatyczne" - mówił z kolei Michał Mielniczuk z Biblioteki im. Jana Ursyna Niemcewicza w Warszawie.
Dzisiaj biblioteki służą już wielu innym rzeczom niż wypożyczanie książek. Wielu Polaków płaci w nich rachunki za prąd czy gaz, bo tam mają dostęp do komputera z internetem. Młodzież uczy się tam języka, a starsi wyrównują swoje kompetencje ucząc różnych rzeczy. Według szacunków z bibliotek korzysta dzisiaj 10-12 proc. Polaków.
Oprac. GW, WP.PL, na podst. PAP i inne.Pełną wersję cytowanej w tekście rozmowy Grzegorza Wysockiego (WP.PL) z Justyną Sobolewską można przeczytać: tutaj . Skrócona "wersja obrazkowa" wywiadu: tutaj .