Trwa ładowanie...
d3y70lz
24-08-2023 14:20

Pojęcie czasu i jego wyrażanie w języku dziecka

książka
Oceń jako pierwszy:
d3y70lz
Pojęcie czasu i jego wyrażanie w języku dziecka
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Monografia dotyczy rozwoju pojęcia czasu w myśleniu dziecka oraz wyrażania go w języku. Została opracowana na podstawie rozprawy doktorskiej. Jej zasadniczym celem jest opis rozwoju wyrażeń czasowych w strukturze wypowiedzeń dziecka, a więc tych części mowy i fraz, które na poziomie składniowym występują w funkcji okoliczników czasu, będących nieobligatoryjnymi członami zdania. Jest to najczęściej występujący rodzaj okoliczników w języku dziecka (Święcicka, 2019) i najciekawszy zarazem. Na potrzeby niniejszej książki formy te określono mianem modyfikatorów temporalnych (definicja w podrozdziale 4.6).
Motywem podjęcia tej problematyki było zapotrzebowanie na polu psycholingwistyki na zbadanie dystrybucji tego typu określeń u dzieci polskojęzycznych w różnym wieku. Przyswajanie rzeczowników i czasowników jest tematem dość dobrze już opracowanym zarówno w rodzimej, jak i zagranicznej literaturze przedmiotu, natomiast o innych częściach mowy można znaleźć bardzo niewiele informacji. Zazwyczaj są to krótkie paragrafy w monografiach poświęconych innym zagadnieniom. O środkach językowych służących do wyrażania czasu wspomina się zazwyczaj przy okazji analizowania zagadnień związanych z rozwojem poznawczym w zakresie rozumienia i wyrażania czasu, czyli konstruowaniem systemu temporalnego przez dzieci (por. m.in. omówienie prac Weista i Szumana w podrozdziale 2.4). Opracowania te często koncentrują się na kwestiach dotyczących kategorii morfologicznych (czasu gramatycznego, aspektu itp.).

Pojęcie czasu i jego wyrażanie w języku dziecka
Numer ISBN

978-83-8294-240-8

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

288

Język

polski

Recenzja

Książka stanowi niezwykle udaną próbę przedstawienia wyników bardzo zaawansowanych badań […] o charakterze podłużnym − trudnych, czasochłonnych i wyczerpujących. Jest opracowaniem potrzebnym, oryginalnym i inspirującym do dalszych poszukiwań językoznawczych. Jej tematyka, wpisująca się w najlepsze tradycje polskiej psycholingwistyki […] dotyczy problemu ważkiego poznawczo w aspekcie ontolingwistycznym. Po złotym, niestety minionym, okresie rozwoju polskiej psycholingwistyki rozwojowej, łączonym z dziełami takich autorów, jak: Szuman, Przetacznik-Gierowska, Smoczyński, Zarębina, Smoczyńska, Bokus, Shugar, Kielar-Turska, Żak-Święcicka, monografia ta ma szansę przywrócić należne miejsce badaniom mowy dziecka na niwie polskiej humanistyki.
Z recenzji prof. dra hab. Mirosława Michalika
Analizowane w tej publikacji dane empiryczne zostały pozyskane w projekcie badawczym o charakterze podłużnym. Warto podkreślić, że tak długo (prawie 10 lat) prowadzone badania, obejmujące tak dużą grupę dzieci, są unikatowe w skali kraju. Godny uznania jest sposób prezentowania […] otrzymanych wyników badań – precyzyjny, klarowny, napisany piękną polszczyzną. Nie do przecenienia są też walory praktyczne uzyskanych rezultatów badań. […] Książka stanowi cenny wkład w badania nad opisem rozwoju wyrażeń czasowych w strukturze wypowiedzeń dziecka, a także relacji między mową skierowaną do dziecka a jego rozwojem językowym. Badania dotyczące tego zagadnienia w tak szerokim aspekcie nie były dotychczas realizowane w naszym kraju. […] Publikacja łączy w sobie wyważoną refleksję teoretyczną z precyzyjną analizą umiejętnie zebranego i niezwykle bogatego materiału językowego.
Z recenzji dra hab. Stanisława Milewskiego, prof. UG

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y70lz
d3y70lz
d3y70lz
d3y70lz