Trwa ładowanie...
dhufbwn
18-02-2016 00:00

Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

książka
Oceń jako pierwszy:
dhufbwn
Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Tytuł oryginalny

Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith

Rok wydania
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział mu o świętym tekście, wyrytym na złotych płytach, który od wieków spoczywa ukryty pod kamieniem na pobliskim wzgórzu. Od tego zaczęła się historia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

24 lipca 1984 roku zamordowane zostały kobieta i jej piętnastomiesięczna córeczka. Według policji zabójstwo mogło być następstwem „objawienia” religijnego. Ogłaszając wyrok, sędzia przyznał, że nigdy nie orzekał w sprawie tak okrutnej zbrodni. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu, przyznał, że postępował zgodnie z wolą boską.

Krakauer szuka wyjaśnienia tej zbrodni. Podejmuje próbę zrozumienia natury wiary, której podstawą miały być cnotliwość, otwartość i posłuszeństwo.

Książka spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. W rozesłanym do amerykańskich mediów oświadczeniu stwierdzono między innymi, że prezentuje ona „wyjątkowo jednostronny i nieprzychylny obraz mormońskiej historii".

Nie każdy mormon jest bestią. Nie każdy jest poligamistą. Ale zbrodnia z lipca ’84 jest faktem.

Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Numer ISBN

978-83-8049-240-0

Wymiary

135x215

Gatunek

Literatura faktu,Religia i religioznawstwo

Oprawa

6

Liczba stron

392

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhufbwn
dhufbwn
dhufbwn