Trwa ładowanie...

Po 5 latach pracy powstał największy na świecie Koran

Afgański mistrz kaligrafii przez pięć lat pracował nad największym na świecie Koranem, którego wymiary wynoszą 2,28 m na 1,55 m, a waga - 500 kg. Kanoniczna wersja tej świętej księgi islamu została zapisana około połowy VII wieku.

Po 5 latach pracy powstał największy na świecie KoranŹródło: AFP/Shah Marai
d17vgqo
d17vgqo

Afgański mistrz kaligrafii przez pięć lat pracował nad największym na świecie Koranem , którego wymiary wynoszą 2,28 m na 1,55 m, a waga - 500 kg. Kanoniczna wersja tej świętej księgi islamu została zapisana około połowy VII wieku.

Bogato zdobiona księga uzyskała certyfikat największego Koranu na świecie w Ministerstwie ds. Pielgrzymek, Meczetów i Religii Afganistanu. Poprzedni rekord należał do Koranu muzułmanów w Tatarstanie - republice w składzie Federacji Rosyjskiej; jego wymiary to 2 m na 1,5 m.

Do stworzenia afgańskiego egzemplarza Koranu, który liczy 218 stron, użyto m.in. skóry z 21 koźląt. Koszt księgi to pół miliona dolarów. Mistrz kaligrafii Mohammad Sabir Chedri pracował wraz z dziewięcioma uczniami nad bogato zdobionym wielobarwnym rękopisem na gigantycznych stronicach. "Pragnąłem użyć najwięcej jak to możliwe gustownych barw, by ta święta księga wyglądała pięknie" - powiedział stojąc obok swego olbrzymiego dzieła w sali specjalnie w tym celu przygotowanej.

Chedri nie tylko stworzył to dzieło sztuki, lecz zdołał to utrzymać w tajemnicy przez ponad dwa lata - pisze Reuters i zaznacza, że prace nad księgą zostały ukończone w roku 2009, lecz oprawa i miejsce do przechowywania Koranu nie było gotowe do początku roku 2012. Dopiero wówczas o Koranie poinformowano.

d17vgqo

Księga jest przechowywana w Centrum Kultury w Kabulu, które zostało zniszczone w trakcie wojny domowej, jaka nastąpiła po wycofaniu się w roku 1989 wojsk radzieckich. Po roku 2001 Centrum odbudowano.

Autor największego Koranu, pobożny muzułmanin Chedri mówi, że z radością powita chwilę, gdy ktoś stworzy jeszcze większy Koran - na chwałę islamu.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj