Trwa ładowanie...
d40t0op

Piotrkowskie judaika. Przewodnik

książka
d40t0op
Oceń jako pierwszy:
Piotrkowskie judaika. Przewodnik
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Piotrkowskie judaika. Przewodnik
Materiały prasowe

Żydzi mieszkali w Piotrkowie Trybunalskim przez kilkaset lat. W pewnym czasie stanowili niemal połowę jego mieszkańców. Uczestniczyli w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Byli aktywni nie tylko w handlu i rzemiośle. Zakładali pierwsze w Piotrkowie zakłady przemysłowe. Wydawali kilkanaście czasopism drukowanych w jidysz. W wyborach samorządowych wystawiali niekiedy więcej list kandydatów niż liczniejsi przecież Polacy…

Uwagę mieszkańców Piotrkowa i przyjezdnych zwraca pięknie odrestaurowana XVIII-wieczna Wielka Synagoga (jedna z nielicznych zachowanych

w środkowej Polsce, dziś pełni funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej). Niemal równocześnie z nią powstał cmentarz żydowski, znajdujący się nieco na uboczu miasta.

Śladów obecności Żydów w Piotrkowie jest jednak znacznie więcej – choć wiedza na ich temat nie jest powszechna. Warto więc zwrócić uwagę na te – wydawałoby się – niepozorne obiekty. Wielu budynków już nie ma i mało kto dziś wie, co znajdowało się dawniej w ich miejscu.

Gdzie miały siedzibę żydowskie stowarzyszenia, partie polityczne, drukarnie i redakcje prasowe? Gdzie udzielali porad żydowscy lekarze i adwokaci? Którzy znani w Polsce i na świecie (z reguły poza rodzinnym miastem) Żydzi urodzili się lub spędzili dzieciństwo w Piotrkowie Trybunalskim? O tym dowiesz się z książki Daniela Warzochy Piotrkowskie judaika. Przewodnik.

d40t0op
Piotrkowskie judaika. Przewodnik
Numer ISBN

978-83-7729-350-8

Wymiary

145x205

Oprawa

miękka

Liczba stron

224

Język

polski

Podziel się opinią

Share
d40t0op
d40t0op
d40t0op
d40t0op
d40t0op