Trwa ładowanie...
d2kdndv

Philip K. Dick

Jeden z czołowych amerykańskich pisarzy science fiction.

Urodził się w Chicago, ale większość życia spędził w Kalifornii, gdzie zmarł w 1982 roku. Uczęszczał do college'u w Berkeley, prowadził sklep płytowy i lokalną stację radiową nadająca muzykę poważną.

Karierę literacką rozpoczął krótkimi opowiadaniami scence fiction. W 1962 roku profesjonalnie zajął się pisarstwem. Wtedy też otrzymał Hugo Award za powieść Człowiek z Wysokiego Zamku, do jego najsłynniejszych książek należy także Ubik. Napisał 36 powieści i 5 zbiorów opowiadań. Jego utwory były ekranizowane, na podstawie jednego z nich (Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?) powstał słynny Łowca androidów Ridleya Scotta.

Dick cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne (schizofrenia paranoidalna). Miewał przez to napady lęków i paranoi. Nadużywał także narkotyków i alkoholu, często tworzył pod ich wpływem. Nadawało to jego twórczości mroczny, paranoiczny klimat. W jego powieściach niczego nie można być pewnym - granice między snem a rzeczywistością się mieszają, ludzie nie są pewni swojego człowieczeństwa, zaś bohaterowie literaccy w każdej chwili mogli zdać sobie sprawę, że są tylko postaciami książki.

Zmarł na chorobę sercową.

d2kdndv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kdndv
d2kdndv
d2kdndv