Trwa ładowanie...

Paszporty Polityki 2019: Najważniejsze nagrody za kulturalne dokonania minionego roku

Paszporty Polityki powędrowały do siedmiu wybitnych osób, które w minionym roku zdobyły uznanie w polskiej kulturze. Wśród nominowanych znalazł się również Bartosz Bielenia za rolę w "Bożym Ciele".

Paszporty Polityki 2019: Najważniejsze nagrody za kulturalne dokonania minionego rokuŹródło: East News
d2ywqev
d2ywqev

Wręczono słynne Paszporty Polityki. Nagrody powędrowały do twórców i wykonawców, którzy talentem zwrócili na siebie uwagę całej Polski. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Jak co roku, prowadzący nie oszczędzali obecnie panującej władzy. Od pierwszych minut gali widzowie mogli usłyszeć kąśliwe uwagi pod adresem polityków.

- Tradycyjnie nie witamy ministra kultury, bo tradycyjnie nas nie zaszczyca. Może czyta jakieś zaległe lektury - powiedział redaktor naczelny "Polityki", Jerzy Baczyński. To przytyk do słów ministra, który przyznał, że nie przeczytał żadnej książki polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk.

ZOBACZ: Grażyna Torbicka: "Pasja do kina może być silniejsza od samotności"

Oto pełna lista nominowanych do Paszportów Polityki za rok 2019:

Film:

Bartosz Bielenia - za kreację aktorską w filmie "Boże Ciało" [NAGRODZONY]
Bartosz Kruhlik - za reżyserię i scenariusz filmu "Supernova"
Mateusz Pacewicz - za scenariusz filmu "Boże Ciało"

d2ywqev

Teatr:

Magdalena Drab - za "Wyzwolenia", współczesną parafrazę dzieła Wyspiańskiego i uparcie powtarzane pytanie: kim jestem
Monika Frajczyk - za aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu
Weronika Szczawińska - za spektakle podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje jednocześnie [NAGRODZONA]

Literatura:

Weronika Murek - za zbiór proroczych sztuk teatralnych "Feinweinblein"
Dominika Słowik - za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści "Zimowla" [NAGRODZONA]
Urszula Zajączkowska - za "Patyki, badyle", książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin

"Rok świetnej promocji polskiej kultury, ale nie za sprawą instytucji do tego powołanych" - usłyszeliśmy ze sceny.

Sztuki wizualne:

Alex Baczyński-Jenkins - za działania choreograficzne na pograniczu tańca i performansu, wokół polityki queerowego pożądania i relacyjności
Weronika Gęsicka - za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno
Roman Stańczak - za "Lot", uniwersalne i krytyczne spojrzenie na rzeczywistość

d2ywqev

"Dziękuję panu ministrowi za tak nieudolne zarządzanie placówkami. Dzięki temu zjednoczyła się polska inteligencja. Sprawił pan, że banan, tradycyjny symbol rozwydrzonej młodzieży zamienił się w symbol obywatelskiego oporu przeciwko manipulacjom w kulturze" - mogli usłyszeć widzowie. Słowa te nawiązują do sprawy sprzed kilku miesięcy, kiedy Piotr Gliński kazał zdjąć z muzeum prace Natalii LL, na których kobieta je banana z powodu ich erotycznego wydźwięku. Dzięki licznym protestom ostatecznie "Sztuka konsumpcyjna" znowu została przywrócona.

Muzyka popularna:

Błażej Król - za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii [NAGRODZONY]
Piernikowski - za "jasną w przekazie opowieść z oblężonego miasta", czyli płytę "The Best of moje getto"
Hania Rani - za solową, przełomową w jej karierze, liryczną i melancholijną płytę "Esja"

"Nie ma wśród nas prezydenta, nie ma ministra kultury. Może oglądają nas w telewizji, ale obstawiam, że mogą mieć jednak włączony inny kanał w telewizji" - padło w czasie wręczania nagrody.

d2ywqev

Muzyka poważna:

Krystian Lada - za przywracanie wiary w żywotność formy operowej i odwagę poruszania w inscenizacjach palących spraw dzisiejszego świata
Jakub Józef Orliński - za najnowszą płytę "Facce d’amore" i za kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery [NAGRODZONY]
Martyna Pastuszka - za wszechstronność, oryginalność i współczesne prawykonanie opery Vinciego "Gismondo, re di Polonia"

W przypadku ogłaszania wyników w kategorii "Muzyka poważna" również nie zabrakło ciętych ripost. "To nie był rok, jak próbowano nam wmówić, Zenka Martyniuka" - usłyszeliśmy.

Kultura cyfrowa:

Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Different Tales) - za niespieszną, refleksyjną, inspirującą grę dla oczytanych: "Wanderlust: Travel Stories"
Dawid Cieślak (Polyslash) - za "We. The Revolution", jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo [NAGRODZONY]
Aleksandra Jarosz - za grę "Fantastic Fetus", głos m.in. przeciw odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim ciele

d2ywqev

Na koniec wieczoru nagroda dla kreatora kultury powędrowała do Olgi Tokarczuk za siłę płynącą z literatury.

"Chciałabym wam przypomnieć, że nie węgiel, nie ropa, nie gaz, a kultura jest naszym największym bogactwem" - powiedziała ze sceny pisarka.

Olga Tokarczuk wiele lat temu była laureatką "Paszportów Polityki" w dziedzinie literatury. Zdradziła, co to dla niej wtedy znaczyło.

"Pamiętam, jak się z tego ucieszyłam. Nagrody wprowadzały zawsze jakiś rodzaj pomieszania. Nie mogłam przyjechać na odebranie tej nagrody. Świat był wtedy dużo większy, ja byłam zaszyta na Dolnym Śląsku na wsi. Ta nagroda jest paszportem i zostaje w pamięci jako błogosławieństwo na drogę".

d2ywqev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ywqev