Trwa ładowanie...

"Orły Rzymu" - recenzja komiksu wyd. Egmont

Enrico Marini to autor, który od lat cieszy się renomą także wśród polskich czytelników komiksów. Jego "Drapieżcy", "Skorpion", "Cygan" czy "Gwiazda pustyni" to serie, które ukazują się w Polsce dosłownie od dekad. A Egmont, widząc potencjał i zapotrzebowanie rynku, chętnie wznawia je i wypuszcza w zbiorczych wydaniach i twardej oprawie.

Egmont, 2024Egmont, 2024Źródło: Materiały prasowe
d1l4pzn
d1l4pzn

Najnowszym albumem tego typu są "Orły Rzymu", w których Marini spełnił się nie tylko jako rysownik, ale i scenarzysta. Zbiorcze wydanie zawiera pięć albumów, ukazujących się w Polsce w latach 2013-2017. I tu pojawia się pierwszy zgrzyt – Francuzi już rok temu mogli przeczytać siódmą część, która dotychczas nie ukazała się po polsku. Szkoda więc, że nie znalazło się dla niej "miejsce" w zbiorczym wydaniu, które nawiązuje do zagranicznego integrala, ale w obecnej sytuacji jest niekompletne.

"Orły Rzymu" to komiks historyczno-przygodowy, w którym Marini cofa nas do starożytnego Rzymu pod panowaniem Oktawiana Augusta (27 r. p.n.e. - 14 r. n.e.). Włoch odtwarza w tej serii dzieje Arminiusza, syna wodza germańskiego plemienia Cherusków, który młodość spędza jako zakładnik u zamożnej rodziny Falco. Wychowany na rzymską modłę u boku przybranego brata Marka staje się znakomitym żołnierzem i przywódcą, którego cesarz wysyła do Germanii. Tam ma zapobiec buntowi swoich pobratymców, którzy traktują go jak zdrajcę. W żyłach Arminiusza płynie jednak barbarzyńska (jak powiedzieliby Rzymianie) krew, która z czasem daje o sobie znać i całkowicie zmienia jego nastawienie do powierzonej misji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Seriale w 2024. Szykują się genialne premiery!

"Orły Rzymu" - fakty i fikcja

Marini bardzo sprawnie łączy w swoim komiksie fakty historyczne z przygodową fikcją. Autor zadbał o detale, właściwe nazewnictwo itp., a wszystkie te informacje zostały umieszczone w specjalnym indeksie na końcu albumu. Sama historia Arminiusza jest oczywiście doskonale znana i choć piąty tom "Orłów Rzymu" kończy się cliffhangerem, to dalsze losy germańskiego wodza nie są tajemnicą.

d1l4pzn

Oczywiście komiks nie jest pracą naukową i Marini pozwolił sobie na autorskie interpretacje i dopowiedzenia. Dzięki temu "Orły Rzymu" to świetna rozrywka nie tylko dla miłośników historii i okresu starożytności, ale także fanów serialu "Barbarzyńcy" Netfliksa, w którym również skupiono się na dziejach Arminiusza, przedstawiono bitwę w lesie Teutoburskim itd.

Źródło: Materiały prasowe
Egmont, 2024

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l4pzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l4pzn