Trwa ładowanie...
d2i17a9
15-04-2010 00:00

Opuszczeni bohaterowie powstania warszawskiego

książka
Oceń jako pierwszy:
d2i17a9
Opuszczeni bohaterowie powstania warszawskiego
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Żywa lekcja historii!

Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący powstanie warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in. słynne ekspozycje, wnętrza i wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, zdjęcia walczącej Stolicy, fragmenty murów i ruin powstańczej Warszawy, listy powstańcze, życie codzienne pod obstrzałem wroga - powstańcze śluby, chrzty, działalność poczty powstańczej, dramatyczna walka o przeżycie nowonarodzonych dzieci.

Przekroczyłem próg i natychmiast zostałem odcięty od świata zewnętrznego. Wszedłem do budynku i zostałem wprost obezwładniony. Drzwi zatrzasnęły się za mną, a ja w tym samym momencie pozostawiłem za sobą nie tylko dzienne światło, ale i nieistotną codzienność. Odczuwali to samo inni zwiedzający, dzięki czemu atmosfera była niezwykła. Natychmiast po wejściu wyciszali się w zadumie, rozmawiając co najwyżej szeptem. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych miejsc, tutaj czuje się i przeżywa historię. Wyposażenie hal i pawilonów budzi emocje, skądinąd też dlatego, że wielu Polaków ma osobiste powiązania z Powstaniem. Chodząc pośród murów Muzeum widziałem wiele twarzy młodych mężczyzn i kobiet, uwiecznionych na zdjęciach. Wszyscy walczyli w powstaniu, a ci, którzy przeżyli są dzisiaj dziadkami i babciami. Niejeden z nas miał w bliższej lub dalszej rodzinie warszawskiego powstańca. Widziałem obok mnie wielu młodych ludzi, a w ich oczach odbijały się te same uczucia, które i ja w sobie nosiłem. Z posłowia
Przeważał podziw - refleksje po zwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Trzy osobne wersje językowe: polska, angielska, niemiecka. Album powstał przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opuszczeni bohaterowie powstania warszawskiego
Numer ISBN

978-83-7553-020-9

Wymiary

240x290

Gatunek

Historia Polski

Oprawa

6

Liczba stron

128

d2i17a9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i17a9
d2i17a9
d2i17a9