Trwa ładowanie...

Ukraińska pisarka ostrzega: "KGB werbuje dziś całe narody"

- KGB nie rekrutuje już jednostek. Współczesna KGB rekrutuje całe narody za pomocą propagandy, populizmu, fake newsów i wojny hybrydowej – mówi na spotkaniu autorskim w Gdańsku ukraińska pisarka Oksana Zabużko.

Oksana Zabużko 15 marca w Gdańsku Oksana Zabużko 15 marca w Gdańsku Źródło: eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2mxrne
d2mxrne

Oksana Zabużko, ukraińska pisarka i eseistka, jest w Polsce.

Przyjechała tu 23 lutego na kilka dni, promować nową książkę – zbiór esejów "Planeta Piołun".

Myślała, że jedzie na kilka dni. Bilet powrotny miała zabukowany na 26 lutego.

– Nie wzięłam nawet laptopa – mówi. - Tylko telefon i małą walizkę: dwie sukienki, bieliznę, kosmetyki.

d2mxrne

Jej pobyt z oczywistych względów się przedłuża. Jeździ więc po Polsce, i Europie, promując nie tyle swoją książkę, ale przede wszystkim Ukrainę i jej walkę o wolność od Rosji.

Na spotkaniach – siłą rzeczy – mniej mówi o literaturze, więcej o wojnie.

Przypomina, że tak naprawdę walka w Ukrainie zaczęła się osiem lat temu.

- Pierwsza specoperacja Putina nazywała się "Ruska Wiosna" i zaczęła się w 2014 roku w Donbasie – mówi pisarka. – Putin wmówił Europie, że w Ukrainie trwa wojna domowa. Nie było żadnej wojny domowej. To była zamaskowana agresja rosyjska wymyślona w Moskwie. To oni pojawili się w Doniecku i Ługańsku, zaczęli strzelać do nastolatków, podpalać miasta. Sami wywołali biedę, a potem przywieźli z magazynów przygotowane wcześniej pakiety żywnościowe, przedstawiając się jako wybawcy miejscowej ludności.

d2mxrne

Minęło osiem lat i zaczęła się druga faza tej samej "specoperacji". I znów, jak w Donbasie, ostrzeliwane są domy, szpitale i szkoły.

- Rosyjska armia zachowuje się jak średniowieczna horda – mówi Zabużko. - Rozpełza się po moim kraju i terroryzuje cywilów. Rosja to państwo terrorystyczne, a ich armia to banda terrorystyczna.

Czy to w Gdańsku czy w Strasbourgu Zabużko przypomina, że Europa od lat jest spóźniona i jest o jeden krok za Rosją.

d2mxrne

- Już aneksję Krymu należało wziąć poważnie, bo to było pogwałcenie prawa międzynarodowego – mówi pisarka. – To był sygnał, że wracamy do jaskiń, gdzie działa tylko prawo siły i przemoc. Ale nikt mnie wtedy nie słuchał. W 2014 roku, gdy w czasie Forum Pisarzy w Berlinie porównałam Putina do Hitlera, moderator wyłączył mi mikrofon, a moje słowa wycięto z protokołu. Już wtedy ostrzegałam Europę. Można było wcześniej zareagować.

Pisarka twierdzi, że Putin kontynuuje starą rosyjską politykę imperialną, tę samą od stuleci:

- To, co mówi Putin, że nie jesteśmy osobnym narodem, że rzekomo nie istniejemy, to jest imperialna kultura, istniejąca od cara Aleksandra II, od jego ukazu emskiego z 1876 r., który zakazał używania języka ukraińskiego. To jest kultura zagłady i wchłaniania mniejszych narodów przez imperium. Polska, w czasach PRL, też miała zostać strawiona i przeżuta.

Putin Meets Tokyo 2020 Paralympic MedalistsMOSCOW, RUSSIA - SEPTEMBER,13 (RUSSIA OUT): Russian President Vladimir Putin enters the hall to address Tokyo 2020 Paralympic medalists during the meeting at the Grand Kremlin Palace, on September 13, 2021 in Moscow, Russia. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)Mikhail Svetlov GETTY
Putin prowadzi politykę imperialną (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images) Mikhail SvetlovŹródło: GETTY, fot: Mikhail Svetlov

W rosyjskim psychiatryku

Zabużko ostrzega, że działania FSB i innych specsłużb rosyjskich destabilizują sytuację na całym świecie, także na Węgrzech czy w Polsce. 

d2mxrne

- To jest manipulowanie masami – mówi Zabużko. – Każdy naród można zwerbować za pomocą propagandy, kłamstw, populizmu, fake newsów i wojny hybrydowej. Albo za pomocą przekupstwa skorumpować elity rządzące w danym kraju. Nie trzeba przecież kupować całej fabryki, wystarczy przekupić jej dyrektora, żeby odnieść pożądany skutek.

- Rosja chce na całym świecie tworzyć kontrolowany chaos, a technologia cyfrowa daje takie możliwości. Rosja jest mistrzynią kłamstwa, zamieniającą świat w celę więzienną i dom wariatów w jednym. To jest świat pogwałconej logiki, gdzie zabijanie matek z ciąży w szpitalu położniczym nazywa się strzelaniem do batalionu Azowa. Rosja tworzy wirtualną rzeczywistość, żeby przykryć swoje zbrodnie.

Zabużko mówi, że to co zaczęło się na małą skalę, gdy w Rosji sowieckiej zamykało się opozycjonistów w szpitalach psychiatrycznych, teraz dzieje się na masową skalę, bo robi się wariatów z milionów ludzi, wmawiając im, że nie ma żadnej wojny, tylko "specoperacja", że Rosja na nikogo nie napadła, a krwawiąca matka w ciąży to podstawiona aktorka.

d2mxrne

- To jest neoorwellowskie imperium kłamstwa – ocenia Zabużko. – Dlatego dziwię się, że po 20 dni inwazji Rosja, która dopuszcza się na terenie Ukrainy ludobójstwa, wciąż jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Czy to nie hipokryzja?

Propaganda Putina. "Reżim próbuje do końca wyprać mózg Rosjanom"

Kawa w Kijowie

Zabużko radzi, abyśmy pilnowali prawdy i języka.

- Dziennikarze rosyjskiej telewizji wierzą, że 73 procent widzów powtarza bezwiednie to, co usłyszą – mówi. – Rosjanie są odurzeni tą propagandą.

d2mxrne

Jak się przed tym bronić?

- Nie odrobiliśmy lekcji z XX wieku – ocenia eseistka. – Dawaliśmy naszym studentom złe książki do czytania. Musimy wrócić do "Archipelagu GUŁag" Sołżenicyna i "Umysłu zniewolonego" Czesława Miłosza, gdzie jest dokładnie przeanalizowane, jak ten system chwyta i przerabia człowieka.

Jak pisarka widzi przyszłość Rosji?

- Upadek i podział Federacji Rosyjskiej na mniejsze, samodzielne państwa – przewiduje. - Ktoś słyszał o Państwie Jakuckim? Przecież oni mogliby żyć na diamentach, które u siebie mają.

A przyszłość samej Zabużko?

- Umówiłam się ze znajomymi w Kijowie na kawę. Kiedy? Na 5 maja – mówi autorka z nadzieją w głosie.  

a Agora SA
Oksana Zabużko "Planeta Piołun", Agora, 2022 Źródło: Agora SA
d2mxrne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2mxrne