Trwa ładowanie...
d2eukyv
06-08-2010 00:00

Ognisty lód

książka
Oceń jako pierwszy:
d2eukyv
Ognisty lód
Tytuł oryginalny

Fire Ice

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Potężny biznesmen rosyjski o gangsterskiej przeszłości, Michaił Razow, ma wielkie plany ekonomiczne i ambicje polityczne. Pragnie przywrócić swojej ojczyźnie utraconą pozycję supermocarstwa. Posiada własną stocznię w czarnomorskim porcie Noworosyjsk, flotę handlową, statki badawcze i platformy wiertnicze. Zamierza wydobywać spod dna morskiego metan nazywany "ognistym lodem" i zostać władcą odrodzonej monarchii rosyjskiej.

Uważa się za potomka ostatniego cara i mobilizuje do działania siedmiomilionową społeczność kozacką. Jego wspólnikiem i doradcą jest obłąkany mnich Borys, potomek Rasputina. Razow chce się zemścić na Stanach Zjednoczonych za śmierć swojej narzeczonej, którą podczas NATO-wskiego nalotu na byłą Jugosławię przypadkowo zabiła amerykańska bomba lotnicza. Wie, że gwałtowne uwolnienie gazu z podmorskich złóż spowoduje globalne ocieplenie, co umożliwi pełne zasiedlenie i zagospodarowanie Syberii i uczynienie z niej światowego spichlerza zbożowego.

Jednocześnie podwodna erupcja metanu wywoła ogromne fale, które zniszczą pobliskie miasta. Taki los czeka Boston, Charleston i Miami. Razow ma bowiem zgodę na wiercenia na wodach wzdłuż amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża. Udzielił mu jej wiceprezydent USA w zamian za udział w przyszłych zyskach.

Rosjanin przeprowadza potajemną "próbę generalną" u wybrzeży Maine i gigantyczna fala zmiata z powierzchni ziemi port rybacki. Razow mieszka na wielkim superluksusowym jachcie, skąd prowadzi interesy. Porywa amerykańską ratowniczą łódź podwodną, gdyż potrzebuje specjalistycznej jednostki do wydobycia skarbu z zatopionego frachtowca, którym w roku 1917 rodzina carska uciekała z Odessy do Konstantynopola.

Amerykańska ekipa telewizyjna poszukująca na Morzu Czarnym śladów arki Noego natrafia na dawną radziecką bazę okrętów podwodnych, którą kupił Razow. Reporterzy zostają ostrzelani przez jego Kozaków. Z opresji ratuje ich przypadkiem Kurt Austin, były pracownik CIA, a obecnie szef Zespołu Specjalnego Narodowej Agencji Badań Morskich i Podwodnych.

Austin i jego partner, Joe Zavala, wracają do bazy w poszukiwaniu uprowadzonej łodzi podwodnej. Znajdują i uwalniają amerykańskich marynarzy. Razow wie, kto wchodzi mu w drogę. Obłąkany mnich Borys szuka Austina. Z zemsty napada na statek badawczy NUMA i morduje całą załogę. Austin i Razow stają się śmiertelnymi wrogami. Razowa tropi były oficer KGB, Pietrow, dawny przeciwnik Austina z czasów zimnej wojny. Teraz zaczynają działać razem. Przy pomocy komandosów rosyjskich opanowują centrum dowodzenia Razowa na jachcie i udaremniają jego szaleńczy plan, choć zdążył już wysłać ku brzegom USA trzy statki z bombami głębinowymi mającymi wywołać wybuch podmorskich złóż metanu. Razow wymyka się i trafia na prowincję angielską, gdzie pewien stary lord przechowuje w tajemnicy koronę Iwana Groźnego powierzoną przed laty jego dziadkowi przez ostatnią carycę. Rosjanin napada na dom arystokraty, ale Austin i Zavala zjawiają się na czas. Uciekający Razow tonie w rzece razem z carską koroną.

Ognisty lód
Numer ISBN

83-241-0003-2

Wymiary

145x205

Gatunek

Kryminał

Oprawa

1

Liczba stron

270

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eukyv
d2eukyv
d2eukyv